Životopis J. Č. psaný detektivy: <span>finanční hazardér</span>

Domácí
16. 7. 2008 12:00
Jiří Čunek
Jiří Čunek

Čunek: finanční hazardér?Jednou dlužil statisíce, podruhé sám půjčoval. Když investoval tři čtvrtě milionu, vrátilo se mu o dvě stě tisíc míň. Řeč je o vicepremiérovi Jiřím Čunkovi, jehož finance prověřili soukromí detektivové. TÝDEN.CZ sestavil z dosud neznámých fragmentů detailní historii Čunkových financí a jeho profesního vzestupu.

O předchozích Čunkových profesních zkušenostech čtěte
Životopis J. Č. psaný detektivy: lobbista za cesťáky

Koupil i prodal zároveň

Další Čunkova profesní etapa by se dala pominout. Nebýt ovšem pozoruhodné transakce, při níž jeho jméno figuruje jak na straně prodávajícího, tak kupce. Novináři už před rokem a půl upozornili na fakt, že Čunek spoluvlastní horskou chalupu. Třetinu nemovitosti za půl milionů korun přitom na sebe převedl od společnosti Ruchstav, kterou současně zastupoval. Až nyní audit odhaluje pozadí obchodu. Čunek poskytoval firmě Ruchstav, kterou zakládal jeho bratranec Petr Kozáček, "manažerskou podporu". Pomáhal například při privatizačních projektech odblokovat potřebné pozemky, nakupoval pro společnost akcie a řídil statek v Bělotíně. Sám podle Kozáčka společnosti půjčil neupřesněnou částku. Když v té době přišel o milion korun uložených ve zkrachovalé Universal bance, začal se obávat, že mu společnost peníze rovněž nevrátí.

ČTĚTE TAKÉ:
úplné znění Čunkova auditu, 1. část
úplné znění Čunkova auditu, 2. část

Jiří ČunekJak zjistili detektivové, Čunek se - bez vědomí svého zaměstnavatele - pojistil. Využil své plné moci v Ruchstavu a připsal si třetinu horské chaty. "Tato akce přímo vedla k rozepři s panem Kozáčkem," konstatuje audit. Čunkův bratranec však podle všeho spor nechal být, neobrátil se ani na policii.

Konec velkých plánů

Čunkův tehdejší podnikatelský apetit tím však zdaleka nebyl uspokojen. Naopak. V roce 1998 se pokusil postavit na vlastní nohy. Oslovil proto svého dalšího bratrance Jana Machů, s nímž chtěl rozjet firmu, která by na Moravě prodávala počítačovou techniku. Machů dodal základní kapitál ve výši 1,5 milionu korun a Čunek hledal vhodné obchodní prostory a podepisoval předběžné smlouvy.

Jenže Machů se musel z byznysu stáhnout, protože náhle onemocněl plicní embolií a přes rok marodil. Kromě toho se Čunek stal vsetínským starostou a podnikatelské plány musel opustit.

Tahle epizodka není z hlediska zkoumání Čunkových financí nezajímavá. Čunek si totiž základní kapitál ponechal a bratranci jej vrátil až v roce 2003, po splátkách.

Čunkův rodinný domek.Půjčoval a dlužil

Aby půjček a dluhů nebylo málo, audit odtajňuje i dosud neznámé finanční transakce, které Čunek v devadesátých letech podnikl na vlastní pěst. Výčet je to úctyhodný.

V roce 1994 Čunek investoval třicet tisíc korun do místního podniku Avera. Za kolik peněz svůj podíl o tři roky později prodal, není známo.

Avšak už jeho další pokus o zhodnocení úspor je možné bez obav označit za totální fiasko. V listopadu 1998 uložil milion korun v bance Universal jen několik hodin předtím, než krachující finanční dům uzavřel všechny své pobočky. Ztrátě přitom mohl snadno zabránit, stačilo více sledovat denní tisk. O problémech Universal banky totiž psaly noviny už dříve: banka byla zařazena do vládního stabilizačního programu pro soukromé finanční domy a třeba deník Blesk v srpnu uveřejnil článek s titulkem Padne další finanční dům?, ve kterém se zabýval právě Universal bankou. Později získal Čunek zpět z bankovní pojistky ani ne polovinu.

ČTĚTE TAKÉ: Detektiv Krollu: Dělat dál na Čunkovi nemá smysl

Jiří Čunek, jenž v současnosti jako ministr pro místní rozvoj rozhoduje o stovkách milionů korun, projevil při správě vlastních úspor ještě jednou velkou dávku neprozíravosti.

V roce 2001 uložil 750 tisíc do investičního fondu ČSOB. "O čtyři roky se ukázala investice jako ztrátová, zpět získal jen 544 957," vypočítávají detektivové.

Čunkovýma rukama však proteklo ještě mnohem víc. Detektivové si při rozboru rodinných financí poznamenali ještě dvě částky. V roce 2000 si půjčil půl milionu, aby mohl manželce koupit lékařskou praxi. O rok později si krátkodobě půjčil dalších 900 tisíc, které potřeboval, aby mohl prokázat, že může v Austrálii podporovat svou dceru. Ani v jednom případě ovšem detektivům neprozradil, kdo mu statisíce půjčil. 

"Pan Čunek byl svými zaměstnavateli během devadesátých let pověřován mnoha zvláštními úkoly, jež mu umožnily nashromáždit hotovost z legitimních zdrojů. Kroll proto považuje za možné, a ne podezřelé, že byl v roce 1998 schopen uložit na svůj účet milion," píše se v závěrečné části auditu. "Kroll také zjistil, že podnikatelské aktivity panu Čunkovi přinesly další příjmy, které nebyly zahrnuty ve výpisu příjmů."

ČTĚTE TAKÉ: Audit pro knížete: starosta Čunek pomáhal realitce

Foto: Robert Zlatohlávek, Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ