KLDR opět pracuje na získávání <span>obohaceného plutonia</span>

Zahraničí
25. 4. 2009 12:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Severní Korea dnes oznámila, že na svém původně odstaveném jaderném reaktoru opět začala s regenerací vyhořelého jaderného paliva. To této komunistické zemi umožní získávat obohacené plutonium, které lze využít k výrobě jaderných zbraní.   

"Regenerace vyhořelých palivových tyčí z pilotní atomové elektrárny začala," uvádí se v prohlášení mluvčího severokorejského ministerstva zahraničí, které zveřejnila oficiální tisková agentura KCNA.

Ministerstvo v prohlášení k obnovení recyklace vyhořelých palivových článků rovněž uvedlo, že tento vývoj přispěje k posílení obranného jaderného odstrašování, aby země mohla čelit rostoucím vojenským hrozbám "nepřátelských sil".

ČTĚTE TAKÉ: Severokorejci odpálili raketu dlouhého doletu
                        Sankce proti KLDR? RB OSN se na ničem neshodla
                        Pohublý Kim předstoupil po delší pauze před davy

Zpráva přišla jen pár hodin poté, co OSN oznámila uvalení dalších sankcí na tři severokorejské firmy spojené se zbrojním jaderným programem.  Sankce se týkají společností Korea Mining Development Trading Corporation a Korea Ryonbong General Corporation. Obě podnikají ve zbrojním průmyslu a obchodují se zbraněmi.

Jihokorejští konzervativci trhají obrázky s vůdcem Kimem a raketami.

Třetí sankcionovanou společností je banka Tanchon Commercial Bank. Sankce spočívají ve zmrazení bankovních účtů těchto firem.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí informovalo, že v zájmu realizace rozhodnutí OSN hodlá podniknout konkrétní kroky, jejichž podstatu ale neupřesnilo. Oznámení KLDR o obnovení regenerace jaderného paliva však bezprostředně nekomentovalo.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak dnes požádal Rusko, aby se podílelo na oživení šestistranných jednání o kontroverzním severokorejském jaderném programu, která uvízla na mrtvém bodě. Oznámil to prezidentský úřad.

Shromáždění k 77. výročí vzniku KLDR a potvrzení Kima v čele země.Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během dnešních jednání s I Mjong-bakem ujistil, že Moskva se bude nadále snažit přimět Severní Koreu, aby znovu usedla k jednacímu stolu. Řekl také, že Pchjongjang odmítl nedávnou nabídku Ruska na poskytnutí pomoci při vypuštění satelitu.

KLDR počátkem dubna oznámila, že její raketa vynesla na oběžnou dráhu telekomunikační družici. Západní mocnosti však vyjádřily obavy, že KLDR testovala v rámci svého zbrojního programu raketu dlouhého doletu,

Lavrov přicestoval do Soulu v pátek poté, co se mu během dvoudenní návštěvy Pchjongjangu nepodařilo severokorejské činitele přesvědčit, aby ukončili bojkot jaderných jednání.

Mezitím šéf severokorejské diplomacie Pak Ui-džon odcestoval dnes časně ráno do Pekingu, zatím ale není jasné proč, sdělila japonská agentura Kjódó.

Americký letoun T-10 na základně Osan nedaleko Soulu.Lavrov v pátek znovu upozornil na nesouhlas Moskvy se sankcemi proti Severní Koreji. "Sankce nejsou konstruktivní," řekl na společné tiskové konferenci se svým jihokorejským protějškem.

Vyzval také země účastnící se odzbrojovacích rozhovorů k vytvoření podmínek nezbytných k obnovení diskusí. Šestice jednajících zemí by "měla dostát svým závazkům", řekl.

Pchjongjang se v šestistranných rozhovorech, jichž se kromě obou korejských států účastní USA, Rusko, Japonsko a Čína, začátkem roku 2007 zavázal, že reaktor v Jongbjonu zavře. Poté, co Rada bezpečnosti OSN Severní Koreu tvrdě kritizovala za nedávné vypuštění balistické rakety,

Pchjongjang ze šestistranných rozhovorů odešel. Navíc na protest proti mezinárodní kritice vyhostil mezinárodní pozorovatele i americké jaderné experty a pohrozil, že obnoví svůj jaderný program.

Foto: Reuters a ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ