Americký Senát dnes odmítl dát administrativě prezidenta Baracka Obamy peníze na zrušení kontroverzní věznice na základně Guantánamo na Kubě. Zároveň se postavil i proti převozu zadržených přímo do Spojených států. Pro demokratického prezidenta Obamu je to nepříjemná rána, kterou mu uštědřili i senátoři z jeho vlastních řad.
Demokratický prezident Obama ještě coby prezidentský kandidát slíbil vězení na Guantánmu zavřít a nařídil to provést okamžitě po svém nástupu do Bílého domu.,
Minulý týden zamítli Obamovu žádost o 80 milionů dolarů pro ministerstvo obrany a spravedlnosti na uzavření Guantánama do ledna příštího roku zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů.
Řadě demokratů se nelíbí, že prezident žádá peníze na zrušení věznice, v níž je zadržováno 240 lidí, aniž předložil plán, jak s vězni naložit. Prezident chce své záměry ohledně Guantánama představit ve čtvrtek. Ale už nyní je jasné, že proti převozu vězňů do USA je řada členů amerického Kongresu.
ČTĚTE TAKÉ: Na vězně z Guntánama čekají v Mnichově nevěsty
Obama chce znovu vojenské tribunály pro teroristy
Ubližují mi. První interview vězně přímo z Guantánama
"Nechceme je," řekl k tomu vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid, který je jedním z těch, kdo odmítají, aby zadržení z Guantánama byli ve Spojených státech souzeni, nebo si tam odpykávali trest. "Americké věznice jsou zpravidla pro americké občany," citoval dnes list Washington Post vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella.
"Toto jsou teroristé ze zahraničí, kteří byli zadrženi na bojovém poli ve válce proti teroru," řekl McConnell. Guantánamo považuje za "perfektní místo" pro tyto údajné teroristy.
Ředitel FBI Robert Mueller dnes v Kongresu řekl, že ho znepokojuje možnost, zda by vězni z Guantánama propuštění ve Spojených nemohli finančně podporovat teroristické organizace, mobilizovat jiné, nebo se dokonce neúčastnili teroristických útoků přímo na území USA.
Řada republikánů v uplynulých týdnech volala po tom, aby vězení na Guantánamu zůstalo v provozu, protože poškozování lidských práv, k němuž tam docházelo, je podle nich věcí minulosti. A varují před tím, že údajní teroristé, které se nepodaří usvědčit, by se mohli octnout na svobodě v USA.
"Američané nechtějí, aby se tito lidé procházeli po ulicích ve Spojených státech," řekl republikánský senátor John Thune. Nicméně někteří republikáni, včetně bývalého prezidentského kandidáta Johna McCaina, uzavření vězení podporují. "Myšlenka, že nemůžeme najít místo, kde bychom bezpečně umístili 250 zadržených z Guantánama, není racionální," řekl republikán Lindsey Graham.
"Ale jsem přesvědčen o tom, že před tím, než se zavře Guantánamo, je třeba mít plán," dodal. Tento plán s ním sdílí řada demokratů.
Také zástupci Pentagonu upozorňují, že je nerealistické domnívat se, že do Spojených států se žádní vězni z Guantánama nedostanou. Zároveň poukazují na to, že americká vláda nemůže po spojencích žádat, aby se jich ujali, aniž by to udělala také ona sama.
Zástupci Demokratické strany říkají, že poskytnutí částky požadované Obamou přehodnotí, až jim Bílý dům předloží podrobnější plány. Jsou toho názoru, že odsouhlasit financování špatně připravený plán by bylo vodou na mlýn republikánské opozici.
Nejde o první případ, kdy se Obama dostal do politicky obtížné situace, v níž se snaží najít rovnováhu mezi opatřeními nezbytnými pro národní bezpečnost a svými volebními sliby. Minulý týden Obama oznámil, že zachová kontroverzní vojenské tribunály k souzení některých osob podezřelých z terorismu vězněných na Guantánamu.
Zároveň ale slíbil, že celý systém, který vznikl za předchozího prezidenta George Bushe a který kritizovali ochránci lidských práv, zlepší. Dnes soud rozhodl o tom, že Spojené státy mohou některé podezřelé z terorismu na Guantánamu zadržovat po neomezeně dlouhou dobu.
I prezidentovi blízcí spojenci, jako je illinoiský senátor Dick Durbin, přiznávají, že prezident demokraty dostal do ne zrovna příjemné situace, když žádal o finance na uzavření věznice, aniž k tomu předložil plán. "Měli jsme pocit, jako bychom obhajovali něco neznámého. Chtělo se po nás, abychom obhajovali plán, který nikdo zatím nepředstavil," řekl k tomu Durbin.
Foto: ČTK/AP a Reuters