Vláda ve středu projedná zamýšlené vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, ale zároveň pokračují soudy kvůli námitkám obcí, které se záměrem nesouhlasí. Rozsudek ve sporu mezi ministerstvem životního prostředí a obcí Nižbor má padnout v prosinci, na Městském soudu v Praze čekají na projednání žaloby dalších sedmi křivoklátských obcí. Námitky proti záměru na vyhlášení NP vypořádány nejsou a rozhodnutí o námitkách není v právní moci, informoval dnes ČTK za iniciativu Otevřené Křivoklátsko Jakub Majer.
Městský soud v Praze v říjnu zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které zamítlo námitky Nižboru na Berounsku k záměru zřízení Národního parku Křivoklátsko. Námitky se vrátily k dalšímu řízení. "Nadále probíhá doplňování podkladů a finální jednání s vynesením rozsudku by mělo proběhnout 16. prosince," uvedl Majer.
Za skandální považuje způsob legislativního procesu starostka obce Karlova Ves Iveta Kohoutová, jelikož podle ní zatím nebyly oficiální konzultace se členy Legislativní rady vlády. "Tento způsob projednání zákona číslo 114 nás tak nějak zaskočil. Věděli jsme, že to jednou musí doputovat na vládu, ale až po řádném propracování a projednání na Legislativní radě vlády," popsala starostka.
Starostové z Křivoklátska trvají na tom, aby zůstala chráněná krajinná oblast (CHKO), ochranu přírody považují za dostatečnou, což podle nich potvrzují i odborné zprávy o dobrém stavu ekosystémů na Křivoklátsku. Křivoklátsko je převážně krajinou kulturní, tedy člověkem pozměněnou, jelikož lesy zde vytvářeli lesníci. Odkazují na studii, která uvádí, že původní jsou jen přes čtyři procenta porostů. Národní park má podle současné podoby legislativy chránit území, kde převažují ekosystémy podstatně nezměněné lidskou činností nebo v jedinečné a přirozené krajinné struktuře.
Připravovaný NP má podle záměru chránit především lesní ekosystémy, které mají bohatou strukturu. Změnit se má i systém hospodaření, přednost má dostávat přírodní charakter a působení přírodních jevů před činností člověka. Podle ministerstva má vyhlášení parku zajistit tomuto přírodně bohatému území plnohodnotnou ochranu, kterou nelze v rámci CHKO dlouhodobě garantovat. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) místním už dříve opakovaně řekl, že změna se má týkat lesního hospodaření, nikoliv lidí. Podle zákona o lesích je změna z hospodářských lesů na lesy takzvaného zvláštního určení možná i v současné CHKO.
Obce také poukazují na to, že případný NP zpřísní a omezí možnosti vstupu do krajiny a navíc umožní i další budoucí regulaci. Řada starostů dlouhodobě upozorňuje, že už nyní je turistická návštěvnost regionu na hranici únosnosti. Proti záměru je i svazek 28 obcí z regionu, což představuje přibližně 15.000 obyvatel. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11.300 lidí.
Zamýšlený národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti.
Vláda ve středu projedná novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má zavést změny v ochraně dřevin, druhové ochraně a vyhlášení NP Křivoklátsko. Po jejím schválení vládou bude následovat příprava na projednání ve Sněmovně.