V prvním prosincovém týdnu čekají meteorologové časté přeháňky, a to jak dešťové, tak sněhové. V noci bude většinou mrznout, tvořit se může námraza, náledí či ledovka. V týdnu se bude průměr nejvyšších denních teplot nejčastěji pohybovat kolem tří stupňů Celsia, v sobotu se pak oteplí místy až na deset stupňů Celsia. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který na dnešek vydal výstrahu před možnou tvorbou ledovky v západní polovině Čech.
Dnes očekávají meteorologové během dne od západu přibývaní frontální oblačnosti. "Odpoledne bude v západní polovině Čech ojediněle, k večeru místy déšť nebo mrholení, ojediněle i mrznoucí," uvedl ČHMÚ v týdenní předpovědi. Dnes ráno pak na možnou tvorbu ledovky vydal výstrahu. Platí do dnešních 18:00 pro Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj a západní části Středočeského kraje. Nejvyšší denní teploty se dnes budou v severozápadní polovině Čech a na střední a jižní Moravě pohybovat mezi nulou a čtyřmi stupni Celsia, na ostatním území mezi pěti až devíti stupni.
V úterý bude zataženo až oblačno, na frontě s občasným deštěm, zejména na Moravě a na severovýchodě Čech i mrznoucím, podle meteorologů se tam může tvořit ledovka. Později odpoledne a večer v Čechách se oblačnost začne částečně protrhávat, místy zaprší, ve vyšších polohách nad mořem může sněžit. Podobný ráz počasí vydrží i ve středu a ve čtvrtek, sněhové přeháňky předpokládají meteorologové i v nižších polohách, a to nad 400 metry nad mořem. V pátek se mohou i v nížinách objevit srážky smíšené a mrznoucí.
Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.