V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami, potvrdilo v sobotu podle serveru NBC News ministerstvo zdravotnictví. Přesná příčina úmrtí se zatím vyšetřuje. Sobotního pohřbu dítěte se však podle informovaného zdroje serveru zúčastní ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší.
Pro srovnání – v Česku je očkování proti spalničkám povinné už pro nejmenší děti. Poskytuje výbornou ochranu jedinci i společnosti, protože se nákaza nemůže dál šířit. Proto v tuzemsku naposledy na spalničky zemřel člověk v roce 1980. Spalničky se v neočkované společnosti snadno a rychle šíří a umírá jeden s tisíce nakažených. Ostatní mají vážné zdravotní problémy včetně zápalu plic nebo zánětu mozku.
Na spalničky není léčba. Buď přežijete nebo umřete
Mezi příznaky spalniček patří vzestup teploty, rýma, kašel a zánět spojivek, poté se objevuje vyrážka. Mohou se objevit respirační nebo neurologické komplikace, například zánět plic, středního ucha nebo mozku. Může dojít i k úmrtí, jehož riziko je vyšší u malých dětí, které ještě nejsou očkované. Nemoc nemá žádnou účinnou léčbu, lékaři pouze mírní příznaky.
V rámci rychle se šířící nákazy spalničkami, kterými se jen v Texasu od ledna nakazilo téměř 500 lidí, se jedná o druhé úmrtí dítěte. Podezření na úmrtí na spalničky bylo také hlášeno v případě jedné dospělé osoby v Novém Mexiku. NBC News v této souvislosti píše, že jde o první úmrtí na spalničky ve Spojených státech za poslední dekádu.
Odpůrci očkování tvrdí, že je to osobní volba. A nákaza se šíří
Ministr zdravotnictví Kennedy mladší se podle nejmenovaného informovaného zdroje zúčastní pohřbu dítěte v Texasu plánovaného na dnešek. Kennedy, dlouholetý skeptik vůči očkování, v bezprostřední reakci na první únorové úmrtí na spalničky uvedl, že ohniska nákazy spalničkami nejsou neobvyklá, což se setkalo s kritikou ze strany lékařů.
Mnoho odpůrců vakcinace tvrdí, že očkování by mělo být osobní volbou. Jiní říkají, že rostoucí skepse k očkování má za následek vznik ohnisek neočkované nebo nedostatečné proočkované populace, což je živnou půdou pro další šíření nákazy.
K pátku texaské úřady evidovaly 481 potvrzených případů nákazy spalničkami, což v porovnání s předešlým týdnem představuje 14procentní nárůst. V uplynulých dvou týdnech se nákaza potvrdila u šesti dětí v jeslích ve městě Lubbock. Dvě z těchto dětí jsou mezi 56 nakaženými lidmi, kteří byli v oblasti hospitalizováni od konce ledna, kdy se nemoc začala šířit, píše NBC News s odvoláním na představitele zdravotnictví.
Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) umírá na respirační a neurologické komplikace přibližně jedno až tři z každých 1000 dětí nakažených spalničkami. A přibližně jedno z 20 dětí nakažených spalničkami dostane zápal plic, který je nejčastější příčinou úmrtí malých dětí se spalničkami. Nynější šíření nákazy v Texasu začalo koncem ledna a od té doby se rozšířilo do nejméně dvou dalších amerických států.
Očkujte své děti, vyzývají odborníci Ameriku
Ve 21 z 50 amerických států a hlavním městě Washingtonu bylo podle propočtů NBC News od konce ledna hlášeno 628 případů nákazy spalničkami. Předpokládá se však, že jde o značně podhodnocený údaj, uvedla vrchní zástupkyně pro veřejné zdravotnictví v Lubbocku Katherine Wellsová s tím, že mnoho neotestovaných nakažených zřejmě není v systému.
Wellsová a další zdravotničtí činitelé nyní vyzývají rodiče, aby nechali své děti naočkovat proti spalničkám. Dvě dávky takzvané MMR vakcíny, která chrání také proti zarděnkám a příušnicím, jsou podle CDC bezpečné a mají v prevenci nákazy 97procentní účinnost.
Očkování proti spalničkám patří v Česku mezi povinná. Při proočkování většiny ročníku je chráněna celá populace, protože se nemoc nešíří. Například u spalniček je potřeba 95 procent. Český Státní zdravotní ústav v loňském roce do konce listopadu registroval 34 případů spalniček, což bylo nejvíce za posledních pět let.