Česká ekonomika na hraně, západní problémy ji mohou stáhnout ke dnu, říká Musil

14. 1. 2025 09:00
Nový rok nás tradičně nutí zamýšlet se nad ekonomickými vyhlídkami české ekonomiky, upozorňuje v nové epizodě podcastu Židobraní člen Národní rozpočtové rady Petr Musil. „Česká ekonomika by měla letos růst někde na úrovni mírně nad dvěma procenty. Ale uvidíme, protože když se podíváme k našim západním sousedům, tak tam je vývoj takový neúplně optimistický. Může se to klidně změnit, a asi bych spíše očekával, že k horšímu než k lepšímu,“ říká s mírným pesimismem Musil. 

Musil se vrací i k pandemii covidu, ze které se ekonomika podle jeho názoru stále stoprocentně neuzdravila. „Během covidu jsme častokrát vypláceli podpory v nejrůznějších formách. Lidé nechodili do práce, ale přesto dostávali zaplaceno téměř, jako kdyby chodili. Nechci říkat, že jsme si na to nějakým způsobem zvykli, ale možná nás to v něčem zpomalilo,“ uvažuje Musil o dlouhodobých důsledcích pandemie na ekonomickou výkonnost. 

Dalším z témat, na které přišla v podcastu řeč, byly investice a dotace. Podle Musila jsme zjistili, že v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie jsme co do podílu veřejných investic na HDP nad průměrem. „Tyto investice ale nenesou kýžený efekt, který bychom od nich očekávali,“ konstatuje Musil na základě analýz provedených Národní rozpočtovou radou. „Dotace na to mají určitě vliv. Když je investice podpořená státem, tak ten, kdo investuje, možná nedbá tolik na to, jestli je ona investice efektivní. To je určitě faktor, který se promítá,“ vysvětluje Musil a dodává, že dotační politika může mít nežádoucí vedlejší efekty. 

Podle Musila je důležité vrátit se k základnímu účelu státu - obraně. „Po válce jsme začali vybírat takzvanou mírovou dividendu a výdaje na obranu se snižovaly. Dnes zjišťujeme, že je třeba vrátit se k obraně proti vnější agresi. Dvě procenta HDP na obranu jsou nutnost,“ zdůrazňuje Musil důležitost investic do bezpečnosti. „Krize bývají budíčkem, ale zdá se, že konflikt na Ukrajině Evropu výrazně neprobudil. Možná je to tím, že pro západní státy je to příliš daleko a necítí, že by se jich to přímo týkalo,“ uzavírá Musil svou úvahu o rozdílném vnímání krizí napříč Evropou.

Jaké jsou aktuální výzvy a predikce pro českou ekonomiku v novém roce? Jak může politika vlády ovlivnit dlouhodobou prosperitu země a jak vlády reagují na doporučení odborných rad? Je Evropa schopna najít cestu z ekonomické stagnace a co by mohlo změnit její mentalitu směrem k většímu důrazu na konkurenci a inovace? Poslechněte si celou epizodu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ