Společnost ČEZ Distribuce, největší distributor elektřiny v ČR, v letošním roce investuje do distribučních sítí rekordních 19,7 miliardy korun. Jde především o projekty na posílení sítě, například rekonstrukce elektrických stanic, transformoven a vedení. Na úpravy kvůli připojování nových zákazníků a obnovitelných zdrojů půjde 8,8 miliardy korun. ČTK o tom v dnešní tiskové zprávě informovala mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Investice letos zvyšovali i další distributoři EG.D a PREdistribuce.
"Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letošní plán jsme v průběhu roku upravili tak, abychom mohli připojit co nejvíce obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických výroben. Do úprav naší distribuční soustavy investujeme o 2,5 miliardy více než loni. Jedná se tak o historicky největší objem investic a staveb,“ uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.
Velkou část peněz, kolem 8,8 miliardy korun, společnost dala na úpravy sítě kvůli připojování nových zdrojů, zejména fotovoltaických elektráren. ČEZ letos zatím eviduje 48.803 žádostí o připojení do sítě, z čehož 64 procent tvoří mikrozdroje. Připojeno dosud bylo 26.557 výroben o instalovaném výkonu 658 megawattů (MW). Na celém distribučním území ČEZ Distribuce je tak nyní připojeno 132.980 zdrojů o výkonu osmi gigawattů.
Mezi nejvýznamnější projekty společnosti patřily například rekonstrukce elektrické stanice TR Hranice, rekonstrukce venkovního vedení mezi Lískovcem a Příborem, modernizace transformovny v Oldřichově, rekonstrukce stanice Doksy nebo rozvody v Hořovicích. Dokončena byla také nová transformovna v Nejdku.
ČEZ Distribuce je největším distributorem elektřiny v Česku, provozuje vedení v délce 167.628 kilometrů s 3,7 milionu odběrných míst. Působí celkem v 11 krajích. Společnost EG.D ze skupiny E.ON dodává proud v Jihomoravském a Jihočeském kraji a také v částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině. Distribuci elektřiny na území hlavního města pak zajišťuje společnost PREdistribuce.
Navýšení investic je nutné podle všech tuzemských provozovatelů elektroenergetických soustav. V příštích letech oproti současnosti zřejmě celkové náklady na posílení soustav podle jejich odhadů vzrostou o 38 procent ročně na téměř 40 miliard korun. Přesnější finanční náklady ovšem ještě budou záviset na státem určovaných podmínkách dotací. Navýšení investic je podle distributorů nutné kvůli rostoucím nárokům na rozvoj a řízení sítí.