Svatováclavský dukát z roku 1939, který pochází z československého zlatého pokladu, se na páteční aukci v Praze se vydražil za 7,8 milionu korun. Vyvolávací cena byla pět milionů korun.
Celkově se v sálových aukcích aukčního domu Macho & Chlapovič prodaly mince a medaile v hodnotě 167 milionů korun. Elektronické aukce pokračují do středy 30. dubna, informoval aukční dům, který aukci pořádá.
Svatováclavský dukát se stal jednou z nejvýznamnějších položek páteční aukce. "Dukát pochází přímo z československého zlatého pokladu a má certifikát České národní banky,“ uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho. Jeho příběh, úzce spjatý s dramatickými událostmi kolem československého zlata, podle něj nadále fascinuje sběratele i historiky.
Tolary, krejcary i dukáty…
V aukcích byla dražena také šestá část výjimečné numismatické sbírky pana Jaroslava Kokoluse. Obsahovala vzácné ražby Turzů, Šliků, Ferdinanda I. a Maxmiliána II., včetně tolarů, šedesátikrejcarových mincí, guldinerů, dukátů a jejich násobků z mincoven na území dnešního Česka a Slovenska. "Sbírka pana Kokoluse svým rozsahem, kvalitou a historickým významem zásadně přepisuje dějiny numismatiky v našem regionu," míní Macho.
Mezi další položky patřil desetidukát Vladislava II. Jagellonského z roku 1506, který se vydražil za devět milionů korun, a jedenapůl tolar Šliků z roku 1526, jenž dosáhl výsledné ceny 3,9 milionu korun. Velký zájem byl také o dukáty Maxmiliána II. z roku 1568, vzniklé v době, kdy pražská mincovna čelila nedostatku zlata. Jedna z těchto mincí se vydražila za 6,6 milionu Kč.
Sálové aukce dosáhly celkové hodnoty 167 milionů korun včetně aukční přirážky, což podle Macha potvrzuje zájem sběratelů a investorů. Tato suma není konečná, od neděle 27. dubna do středy 30. dubna se konají elektronické aukce, v jejichž nabídce je více než 1300 položek. Mezi nimi se nacházejí keltské mince, středověké a habsburské ražby či československé mince a bankovky.