Nikotinové výrobky užívá až polovina mladých, SZÚ připravil program pro školy

Domácí
18. 2. 2025 13:14

Některý z nikotinových výrobků používá podle průzkumu polovina mladých od 15 do 24 let. Státní zdravotní ústav (SZÚ) připravil preventivní program Škola bez nikotinu, který před jejich riziky varuje. Je určený pro druhé stupně základních škol, informoval dnes SZÚ v tiskové zprávě. Podle odborníků alternativy kouření sice nenesou tak vysoké riziko rakoviny plic jako hořící tabák, uživatelé ale do těla mohou dostávat větší množství nikotinu, než je v cigaretách.

"To, že užívání nejen tabákových a nikotinových výrobků může vést ke vzniku mnoha forem nádorových onemocnění i dalších závažných zdravotních komplikací, je známým faktem. Přesto tato obecně známá fakta pro mnohé lidi jako motivace k zdravějšímu životnímu stylu, například bez nikotinu, nestačí," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

S prevencí je podle ní potřeba začít už na základních školách. "Ideálně formou, která žáky zaujme, nebude násilně poučovat, ale bavit a pomáhat pochopit souvislosti s celkovou péčí o vlastní zdraví," dodala.

SZÚ vychází z programu Světové zdravotnické organizace (WHO), jeho cílem je předat žákům informace o účincích tabáku a nikotinu na zdraví interaktivní formou. Připravena jsou vzdělávací videa a pracovní listy, počítá se i s diskusí. Celkem je program na devět vyučovacích hodin.

Do pilotní části projektu se zapojily od loňského podzimu více než dvě desítky škol. "Učitelé hodnotí materiály a prezentace jako velmi informačně přínosné, pěkně nachystané. Oceňují atraktivnější metody práce," popsala v tiskové zprávě školní metodička Eva Vopalecká ze ZŠ Plumlov. Úroveň znalostí mezi žáky je podle ní různá. "Někteří o problematice slyší poprvé, jiní materiály doplňují o své vlastní poznatky. V devátých třídách se hodně diskutuje," dodala.

Podle průzkumu o užívání tabákových a nikotinových výrobků kouřila v roce 2023 klasické cigarety asi čtvrtina lidí, elektronické 11 procent, zahřívaný tabák sedm procent a nikotinové sáčky užívala tři procenta. Podle šetření publikovaného loni v květnu používá v ČR některý z výrobků s nikotinem polovina mladých.

Kouření cigaret lékaři spojují hlavně s rizikem rakoviny plic. Každý rok jí v Česku onemocní asi 6600 osob a 5400 na ni zemře. U alternativních výrobků odborníci zmiňují hlavně rizika pro srdce a cévní systém. Nikotin jako jeden z rizikových faktorů zmínil například ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci ke screeningu výdutě břišní srdeční tepny. Problém je podle lékařů také závislostní potenciál nikotinu, v alternativních výrobcích ho může být větší dávka než v cigaretě.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, michaeljung

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ