Ochutnejte 400 let staré víno
14.10.2014 12:54
Habánské sklepy byly postaveny ve Velkých Bílovicích v roce 1614 habány, mírumilovnými lidmi, kteří si na Moravě získali respekt jako zruční řemeslníci a především vynikající vinaři. Jejich dědictví můžete ochutnat i dnes.
Velké sklepy a před každým z nich lisovna. Houževnatost a pracovitost zdejších vinařů, úcta k půdě a révě i pečlivý dohled nad každou fázi výroby vína - to je tradice, kterou na jihu Moravy habáni zanechali. Zakládali vinice, budovali sklepy a zavedli na tehdejší dobu pokrokové způsoby ošetřování vinné révy.
Morava - země habánům zaslíbená
Novokřtěnství byl reformační proud mající své počátky ve 20. letech 16. století ve Švýcarsku. Od katolické církve se lišil tím, že jeho přívrženci nebyli křtěni krátce po narození, ale až po dosažení dospělosti. Na jižní Moravu se dostali díky pozvání Linharta z Lichtenštejna a tato krajina se pro ně stala koncem 16. století "zaslíbenou zemí".
Od révy až po pohárek
Habáni byli vynikající vinařští odborníci. O tom svědčí i to, že vrchnost si je najímala na zakládání nových vinic a nechala je vinice udržovat až do uvedení do plodnosti. Habáni mnohé vinice také vlastnili. Každý člen komunity měl své zaměstnání, ve vinařství to byli například kopáči, sklepníci či vinopalníci.
Tradice habánů žije dodnes
Do dnešní doby se na Moravě zachovalo mnoho jejich staveb, zejména vinných sklepů. V největším z nich, postaveném v roce 1614, dnes vyrábí víno společnost stejného jména - Habánské sklepy. I 400 let po svém vybudování uchvátí sklepy návštěvníky atmosférou starých časů.
Od té doby čas pokročil a habáni jsou ve Velkých Bílovicích již pouhou vzpomínkou. To podstatné z jejich éry však v Habánských sklepech přetrvalo: houževnatost a pracovitost zdejších vinařů, úcta k půdě a révě i pečlivý dohled na každou fázi výroby vína. Díky tomuto dědictví vznikají i dnes v Habánských sklepech unikátní vína s neopakovatelným charakterem - vína, která mají duši. Stejně jako před čtyřmi staletími.