Evropská unie musí snížit byrokratickou zátěž pro podniky, podpořit investice do inovací a jednotně vystupovat vůči zbytku světa, pokud si chce udržet svou konkurenceschopnost. Na konferenci o českých prioritách v EU to dnes řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. Zdůraznil, že konkurenceschopné firmy jsou základem úspěchu a blahobytu v Evropě.
Výrazné snížení byrokracie by podle Rafaje mohlo odbrzdit evropskou ekonomiku. Vyzval přitom zejména k omezení administrativních povinností spojených s ochranou klimatu, které podle něj odčerpávají zdroje firem od vlastního podnikání. Zároveň apeloval na uvolnění více peněz pro investice do inovací, je ale podle něj nutné, aby se příslušný výzkum a vývoj uskutečňoval na evropské půdě.
Nedostatek peněz na investice do inovací zmínila jako problém i hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády (NERV) Helena Horská. Podle ní sice Evropa vytváří úspory, ale nevyužívá je ve prospěch rozvoje vlastního hospodářství, když tyto prostředky využívá k investicím do akcií amerických firem.
Rafaj apeloval také na posílení evropské spolupráce. "Jestli chceme být skutečně silní, musíme jednat jako celá Evropa dohromady," řekl. Jako příklad uvedl vyjednávání s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pokud bude každá země EU jednat za sebe, dosáhnou podle Rafaje výrazně méně, než když bude unie vystupovat jako jeden půlmiliardový trh.
Horská jako brzdu evropské konkurenceschopnosti uvedla také nedokonalé fungování vnitřního trhu, kde stále existují překážky ve volném pohybu zejména služeb a kapitálu. Tyto nedokonalosti podle ní brzdí rozvoj dobrých evropských firem ve skutečně excelentní, které by se dokázaly prosadit na globálním trhu. Rafaj v této souvislosti upozornil, že mezi 50 největšími světovými firmami jsou jen dvě z Evropy.