Dějiny piva: od neolitu až na konec středověku
24.04.2009 16:33
"Snažil jsem se o to, aby kniha zabrala celý svět, literárních pramenů o kvašených nápojích je ale strašně málo. Dějiny piva jako historický obor neexistuje a na podobné úrovni se tomu dodnes téměř nikdo nevěnoval. V Čechách to byl například muzikant Josef Staněk, který vydal knihu Blahoslavený sládek, i ta ale obsahuje řadu nepřesností," řekl Večerníček. Informace tak získával například ze starých pergamenů z Egypta, opisů sumerských tabulek nebo bájí amerických indiánů.
Za první zárodky kvašených nápojů z obilí, ze kterých se pivo vyrábí, považuje Večerníček období neolitu. "Pravěcí lidé v této době začínají pěstovat obilí, které ženy pro lepší stravitelnost napřed rozžvýkaly a vyplivovaly do džbánů. V nich pak docházelo k přirozenému kvašení, enzymy ze slin navíc napomáhaly k přeměně škrobu na cukry. Dá se říci, že počátky piva těsně souvisí s výrobou prvního chleba," míní Večerníček. Vycházel také z poznatků archeologů, kteří první pozůstatky obilného rmutu datují do období asi 5000 let před naším letopočtem.
Kniha končí obdobím středověku, které ale v evropském pivovarnictví sahá v některých státech až do poloviny 16. století, kdy vrcholí technologické změny v jeho výrobě. "Už chystám i druhý díl mapující výrobu piva od této doby až do současnosti. Třetina rukopisu je už hotová, skončit bych mohl na podzim," dodal Večerníček.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.