Jestliže by policejní prezidium mělo při výběru šestnácti rychlých aut za 17,5 milionu korun do své flotily postupovat striktně podle svých pravidel, asi se policisté nesvezou. Vyplývá to z desetistránkové zadávací dokumentace, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Nyní vážně. Stíhací vozy uzpůsobené k měření rychlosti na dálnici si bezpochyby policisté vyberou, znění zadávací dokumentace však vyvolává údiv a občas pochybnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Která rychlá auta pro policisty zůstávají ve hře?
Důležité je, že při hodnocení nabídek bude hrát z pěti kritérií největší roli cena, která má mít váhu 53 procent. Po patnácti procentech policisté shodně přiřazují důležitost nízké spotřebě a délce měřicího úseku radaru. U dvanácti procent bodů z rozhodování bude hrát roli cena hodiny práce smluvně zajištěných autorizovaných servisů a u pěti procent splnění emisní normy Euro 5.
U každého z dílčích kritérií je k dispozici 100 bodů. Ty získá například vůz s nejnižší cenou, s nejnižší spotřebou či s minimální délkou měřícího úseku (pro celý rozsah měřených rychlostí od deseti do 250 km/h). Policejní prezidium navíc upozorňuje: „Policie ČR má na opravy automobilů značek Škoda, Ford, Volkswagen a Lada uzavřenou autorizační smlouvu a má vybudovanou vlastní opravárenskou základnu a technické zázemí formou deseti autoopraven a 85 technických ošetřoven, ve kterých zaměstnává celkem 576 pracovníků… Průměrná cena hodiny práce ve vlastních dílnách je 362 Kč včetně DPH.“
Samostatnou kapitolou jsou nicméně technické podmínky, které stanovují parametry rychlých vozů a jež mohou hrát závažnou roli. Jak on-line deník TÝDEN.CZ již dříve uvedl, musí jít o vůz s karoserií sedan a pohonem všech kol, maximální rychlostí 250 km/h a výše, akcelerací 0-100 km/h do sedmi sekund a benzinovým motorem minimálně o objemu dvou litrů.
ČTĚTE TAKÉ: Superb, nebo Impreza? Čím budou jezdit dopravní policisté
Zadávací dokumentace dále uvádí, že vozy mají mít výkon minimálně 190 kilowattů, pohotovostní hmotnost do 1800 kilogramů a ve výbavě má být stěrač zadního skla s cyklovačem. Nelze se ubránit dojmu, že soutěž je nastavena tak, aby v ní zvítězila Škoda Superb 3,6 FSI 4Motion. Superb bude mít 191 kW/260 koní. Policisté nicméně do podmínek mimo jiné zadali akceleraci a maximální rychlost, z jakého důvodu tedy stanovovat výkon?
Auta s karoserií sedan obvykle nemívají stěrač zadního skla, protože to nemá tendenci se tolik špinit jako v případě kombi či liftbacků. Přesto stěrač ve specifikaci výbavy najdete. A najdete tam rovněž, že policejní sedan má mít minimálně čtvery dveře. Pětidveřový sedan je nesmysl, jenže na prezidiu nejspíš nevědí, že nový Superb navzdory inovativním dveřím kufru konstrukčně není sedanem. A proč vlastně policisté nechtějí naftové motory či karoserii kombi? Tiskový odbor policejního prezidia on-line deníku TÝDEN.CZ na tyto dotazy dosud neodpověděl.
Vtipy typu „Kolik policistů je potřeba k vyšroubování žárovky“ připomínají i další technické podmínky. Nekompetenci autora návrhu podporuje požadování takových prvků výbavy, jako je centrální zamykání s dálkovým ovládáním, otáčkoměr, posilovač řízení či ABS. Že by zaměstnanci policejního prezidia našli na trhu sedan s přinejmenším čtyřmi dveřmi a výkonem přesahujícím 190 kilowattů, který jmenované prvky postrádá?
Otázkou je, nakolik budou technické podmínky uvedené v příloze 5 muset být dodrženy. „Plněním veřejné zakázky se rozumí dodávka automobilů jedné tovární značky, splňující všechny podmínky stanovené zadávací dokumentací,“ odpovídá dokument. Tak, jak jsou nastaveny, jim však nevyhovuje žádný z vozů na trhu.
Foto: Robert Sedmík, archivy automobilek