Milý spolujezdec od Audi. Nebo noční můra?
05.11.2009 17:00 Původní zpráva
Kdo by si za volantem nepřál robůtka, který by mu kecal do řízení? Vědci z Massachusetts Institute of Technology společně s Audi pracují na malém kamarádovi, kterého budete milovat. Či nenávidět?
Buď výzkumníci příliš často sledují animované filmy, anebo jsou ukrutně osamělí. Přišli totiž s nápadem, který má zpříjemnit řízení. Jmenuje se AIDA. Takzvaný Affective Intelligent Driving Agent, tedy něco jako emocionální a inteligentní pomocník řidiče, vyvíjí Massachusetts Institute of Technology (MIT) s americkou divizí Audi. Jeho úkolem je být užitečný. A zároveň vnést trochu hřejivosti mezilidských vztahů do technicistních kabin moderních automobilů.
ČTĚTE TAKÉ: Spasitel, nebo škůdce: pomoc při parkování
„Na počátku vývoje AIDA jsme si položili otázku: jak bychom mohli navrhnout systém, který by pomohl člověku za volantem jako informovaný a přátelský společník," říká profesor Carlo Ratti, ředitel SENSEable City Lab, jež je součástí MIT. Stěžejním prvkem AIDA je robůtek umístěný uprostřed palubní desky, jehož prostřednictvím systém komunikuje s řidičem a naopak.
Z výrazu tváře člověka za volantem a jeho chování umí AIDA odezírat momentální rozpoložení a společensky přiměřeně na ně reagovat. Usměje se nebo na vás šibalsky zamrká, varuje před hrozícím nebezpečím, a když odbočíte špatně na křižovatce, nejspíš se rozpláče. Mezi řidičem a robůtkem navíc údajně vzniká vztah, zvykají si na sebe a učí se spolu vycházet.
ČTĚTE TAKÉ: Spasitel, nebo škůdce: značky ohlídám
AIDA kromě toho analyzuje zvyky za volantem, oblíbené trasy a cílové destinace. Dokáže sledovat situaci ve městě za pomoci dopravního zpravodajství, ví, kde je dočasně silnice rozkopaná. „Přibližně během týdne AIDA shromáždí informace o městě. Zapamatuje si adresu bydliště i zaměstnání, naučí se odhadovat potřeby řidiče.
Brzy ho díky tomu naviguje do oblíbeného obchodu, přičemž se vyhne obvyklým zácpám. Může mu přitom třeba doporučit zastávku u čerpací stanice. AIDA rovněž umí řidiči poradit, jak by se mohl lépe chovat za volantem - například jak dosáhnout co nejlepší spotřeby nebo bezpečnější jízdy," tvrdí Assaf Biderman ze SENSEable City Lab.
ČTĚTE TAKÉ: Spasitel, nebo škůdce: noční vidění
Projekt není zdaleka prvním pokusem „polidštit" palubní počítač auta. S podobným konceptem přišla například studie Nissan Pivo 2, která se představila v roce 2007 na tokijském autosalonu.
Foto: MIT, Nissan
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.