Snad každý řidič se někdy přistihl, že neví, jakou rychlostí může v daném úseku vlastně jet. Stačí přehlédnout dopravní značku, ať už rychlost omezující, či omezení rušící. Nebo se chvíli zapomenout, myslet na něco jiného. To už by se nemělo stát, pokud má vůz systém hlídající dopravní značky.
Nápad je to jednoduchý, ale jeho realizace trvala přes dvě desetiletí. První práce na systému rozpoznávání dopravních značek začaly v polovině osmdesátých let v Japonsku, do sériově vyráběných aut se ale dostaly až loni. Zatím jen do dvou, BMW řady 7 a Opelu Insignia. Samozřejmě za příplatek.
Tato zařízení pracují na stejném principu. Kamera umístěná za předním oknem poblíž středového zpětného zrcátka sleduje dopravní značky u silnice. Obraz z kamery je porovnán s databází dopravních značek v řídící jednotce a pokud souhlasí, značka se zjednodušeně zobrazí na displeji v přístrojovém panelu. BMW zatím pracuje jen se značkami týkajícími se rychlostních omezení, zato se může jejich zjednodušený piktogram promítat pomocí head-up displeje (pokud jej vůz má) přímo do zorného pole řidiče na čelní sklo automobilu. Kamera opelu snímá třicet obrázků za sekundu a za optimálních světelných podmínek dokáže rozpoznat značky na 100 metrů, navíc informuje i o zákazech předjíždění. BMW o svém systému podrobnosti neuvádí.
Povolenou rychlost ale neohlídá jen BMW řady 7 a Opel Insignia. Tato funkce se objevila také v přenosných navigačních přístrojích nebo jejich verzích pevně zabudovaných do vozu, například navigaci TomTom v automobilech značky Renault. Funkce je stejná, princip odlišný. Informace o rychlostních omezeních navigace čerpají z mapových podkladů a dopravního informačního kanálu TMC (Traffic Message Channel), šířeného rádiovými vlnami nebo satelitním rádiem.
ČTĚTE TAKÉ: Řidiči v područí palubního počítače
Informací o maximální povolené rychlosti možnosti tohoto nového pomocníka teprve začínají. Například italská společnost Magneti Marelli (dodavatel komponentů pro automobily) pracuje na vyspělejším systému, který rozpozná také další dopravní značky. Tento inteligentnější systém nemá zbytečně upoutávat řidičovu pozornost. Na omezení rychlosti jej upozorní, jen pokud ji překročí, dopravní značku zobrazí, až když začne hrozit nebezpečí. Třeba když se vůz potenciálně nebezpečnou rychlostí přiblíží k zúžení vozovky, pracím na silnici, nebezpečnému úseku nebo řidič omylem vjede do zákazu vjezdu či opačně orientované jednosměrky. Míra upozornění navíc bude záviset na jeho důležitosti. Nejprve se rozsvítí piktogram, pak zazní upozorňující tón, poté může symbol začít blikat a podobně. V budoucnu tento systém neupozorní jen na dopravní značky, ale také chodce před vozidlem.
ČTĚTE TAKÉ:
Spasitel nebo škůdce: prasklá guma neškodí
Spasitel, nebo škůdce: zatočím za vás
Spasitel nebo škůdce: budiž světlo
Spasitel nebo škůdce: v moci tempomatů
Spasitel nebo škůdce: udržte mě v pruhu
Spasitel nebo škůdce: noční vidění
Spasitel nebo škůdce: pomoc při parkování
Systém rozpoznávání dopravních značek by na rozdíl od mnoha jiných elektronických pomocníků neměl překvapit žádnou záludností. Je to jen informátor, nijak nezasahující do samotné jízdy. Pokud překročíte povolenou rychlost, nevyruší vás zvukovým alarmem. Alespoň zatím. Je tu jen jedno riziko, platící pro všechny podobné elektronické systémy. Ani na tento se nelze plně spolehnout. Sebelepší kamera nemusí rozeznat staré, zašlé či špinavé dopravní značky. Vypnout vlastní mozek nedoporučujeme.
Foto: Opel, Renault, BMW