Motorizovaný hamburger Dacia po deseti letech
24.12.2009 12:00 Původní zpráva
Na okruhu plném sněhu a ledu se smýká modrá dacia a v těsném závěsu za ní zelenobílá škodovka. Jak zuřivě bojují o první místo, v nejostřejších zatáčkách se co chvíli dotýkají. Kolo za kolem čím dál častěji.
Dacia vítězí. Ne, nevzpomínáme na nějaké divné závody rallye z osmdesátých let za železnou oponou. Taková je realita letošní zimy z francouzského Val Thorens. Do série Trophée Andros, nejpopulárnějších francouzských závodů aut na ledě, vtrhla Dacia Duster. Za jejím volantem sedí bývalý šampion formule 1 Alain Prost a ani ve čtyřiapadesáti letech nedá soupeřům nic zadarmo. První soutěž se jela o víkendu 5. a 6. prosince, druhá o týden později v Andoře, přičemž Prost zatím drží průběžné druhé místo. Dacii se s novým modelem Duster podařil vynikající start.
Právě před deseti lety převzal Renault rumunskou automobilku. Měl k tomu logické důvody. Už ve druhé polovině šedesátých let pomáhal Dacii zakládat, takže většina aut vyrobených posléze v socialistickém Rumunsku byla licencovanými renaulty. Zpočátku šlo krátce o model R8, vzápětí R12, jehož základy vydržely až do devadesátých let.
ČTĚTE TAKÉ: Automobilky z bývalého socialistického Rumunska
Spojení Renaultu a Dacie přežilo socialismus. V roce 1999 francouzská automobilka definitivně tu rumunskou odkoupila za bezmála 600 milionů dolarů a přišla s odvážným konceptem. Cílem bylo vytvořit z Dacie výrobce nízkonákladových aut. Podobný přístup tehdy neměl obdoby. Mělo vzniknout auto, které bude moderní, avšak zároveň postavené co nejúčelněji a nejlevněji. Bez zbytečných kudrlinek, jak rádi říkají ekonomové.
Zvláštní pozornost vzbudila částka pět tisíc eur, za níž se měl vůz v základní verzi prodávat. Původně byl určen pouze pro východní Evropu a další rozvíjející se trhy po celém světě, přesto se cenovka zdála nebetyčně optimistická. První novodobá Dacia s názvem Logan se představila v roce 2004 a vyvolala ohlas, který nečekali ani v Renaultu. Model si ještě do června roku 2005 vyžádali i zákazníci v západní Evropě (kde původně neměl být k dostání) a zápal pro levné nenáročné auto jim vydržel dosud. Od letošního ledna do konce října se dacie ze všech trhů prodávaly nejlépe v Německu, které absorbovalo přibližně šestinu ze 435 tisíc vyrobených vozů.
Úspěch Dacie Logan nespočívá v magii, ale v jednoduchosti. Konstrukce auta hovoří za sebe: přední sklo není komplikovaně zaoblené jako u moderních vozů, palubní deska je odlita z jednoho kusu plastu, vnější ochranné plasty karoserie lze použít na obou stranách karoserie. Logan se skládá z menšího počtu dílů než běžná auta a pro výrobu využili Francouzi komponenty Renaultu Modus, starší generace Renaultu Clio či Nissanu Micra (Nissan tvoří od roku 1999 s Renaultem společný koncern).
Auto se navíc v Rumunsku vyrábí z tamní oceli, která se hůře tvaruje, tudíž se tomu přizpůsobila podoba karoserie. Snaha o co nejjednodušší výrobu pomáhá tomu, že na všech trzích Logan vykazuje stejnou kvalitu podobně jako výrobky McDonald's, jak uvedl v červenci roku 2005 v rozhovoru pro americký časopis BusinessWeek Kenneth Melville, který vedl designový tým Loganu.
Jednoduchost se vyplatila. Analytici Deutsche Bank na počátku produkce odhadovali, že náklady na výrobu jednoho Loganu vyjdou na 1100 dolarů. Do toho ovšem započítali pouze materiál a cenu pracovní síly, nikoli náklady na vývoj či lisovací a jiné stroje. V konečném důsledku na nejlevnějších verzích Loganu údajně automobilka prodělává. Jenže zákazníci si nekupují nejlevnější verze. I ve východní Evropě se průměrná cena v roce 2005 se pohybovala kolem devíti tisíc dolarů, přičemž v dolarech bylo ekvivalentem pěti tisíc eur tehdy šest tisíc dolarů. V Česku nyní cena začíná na 170 tisících korun.
Nová Dacia se navíc brzy podle plánu rozšířila po celém světě. Kromě rumunské Pitešti sjížděl Logan z montážních linek v Rusku, Íránu, Maroku, Indii, Brazílii... Dnes se prodává po celé Africe, v Číně nebo v Asii. V Česku, Německu či Francii je znám pod značkou Dacia, v Jižní Americe a Rusku coby Renault, v Indii jako Mahindra Renault Logan a v Mexiku si ho zákazníci kupují s označením Nissan Aprio.
ČTĚTE TAKÉ: Test Dacie Sandero 1,4 MPI
Následoval hatchback Sandero, kombi Logan MCV, užitkový pick-up - přičemž všechny tyto modely s minimálními změnami vycházejí původního Loganu. Díky tomu se prodeje rumunské automobilky v současnosti vyšplhaly na půl milionu vozů ročně. Díky tomu je Dacia po Škodě jedinou úspěšnou velkosériovou značkou z bývalého východního bloku.
ČTĚTE TAKÉ: Test Dacie Sandero Stepway 1,5 dCi
Nový Duster však posouvá Dacii o kousek dál, i když název tohoto auta není nový ani jeho základní komponenty. Pod označením Dacia Duster se prodávalo ARO 10, produkt jiné rumunské automobilky, na některých trzích už před čtvrt stoletím. Novinka přitom pochopitelně spočívá na základech Loganu. Jenže ji bude možné pořídit s pohonem všech kol a Loganu se na rozdíl od ostatních dosavadních derivací ani trochu nepodobá.
ČTĚTE TAKÉ: Podrobnosti o nové Dacii Duster
Nová Dacia Duster má delší vzdálenost mezi přední a zadní nápravou podobně jako kombi Logan MCV. Měří 4,3 metru, o devět centimetrů víc než Škoda Yeti. Nebude mít jako speciál Alaina Prosta 350 koní a vidlicový šestiválec pod přední kapotou. Maximální výkon se omezí na 110 koní produkovaných benzinovou šestnáctistovkou, kromě ní budou v nabídce dva turbodiesely. V Česku se začne prodávat na jaře příštího roku stejně jako ve zbytku Evropy. A pak se rozšíří do Ruska, Maroka, Brazílie a možná dojede až na Severní pól. Kdo ví, ambice totiž novodobé Dacii ani trochu nechybějí.
Foto: Dacia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.