Zablokovaný východ: francouzská výpomoc
23.01.2009 08:00 Původní zpráva
Trabanty, škodovky, moskviče. Volhy, vazy a uazy. A také gazíky, wartburgy, oltcity, dacie a zastavy tvořily páteř socialistického vozového parku. Co se stalo se slovutnými značkami okupujícími české silnice koncem osmdesátých let?
Rumunská lidová republika nastartovala svůj automobilový průmysl s výpomocí francouzských automobilek. Zejména díky Renaultu se podařilo socialistickému státu, který jako jediný z východního bloku neposlal své vojáky v roce 1968 stabilizovat situaci do ČSSR, zachovat produkci až do současnosti.
ARO (Auto Romania)
Rumunský výrobce začal produkovat auta s pohonem všech kol v roce 1957. Zpočátku šlo zejména o terénní model M461, který byl přepracovaným sovětským GAZ-69.
V nabídce značky byly koncem osmdesátých let dvě řady – off-roady ARO 10 a ARO 24. Někdejší rumunský vůdce Nicolae Ceaucescu obdarovával v osmdesátých letech vozem ARO 10 ženy, které porodily deset a více dětí.
V roce 2003 prodala rumunská vláda ARO jistému Johnu Perezovi za 180 tisíc dolarů. Ten měl do automobilky investovat další dva miliony dolarů, nicméně k tomu nikdy nedošlo. V roce 2006 automobilka zkrachovala. Ještě nyní její internetové stránky nabízejí zchátralé haly na prodej.
Dacia
Rumunskou automobilku pojmenovanou podle historické oblasti pomohl založit Renault v roce 1967. O rok později vyrostla u Pitešti továrna, z níž zpočátku vyjížděly renaulty 8 označené coby Dacia 1100. První Dacia 1300 založena na Renaultu 12 sjela z montážní linky v roce 1969. O deset let novější a trochu upravená verze nesla číslovku 1310.
V osmdesátých letech se dacie ve verzích sedan a kombi prodávaly za necelých sedmdesát tisíc korun československých, přibližně na úrovni nejlépe vybavených škodovek 120. Za dobu produkce těchto vozů vznikly přibližně dva miliony, přičemž poslední exempláře založené na renaultu 12 byly vyrobeny v roce 2004.
Po zmatcích v devadesátých letech zasáhl v roce 1999 opět francouzský Renault a automobilku koupil. A učinil z ní příkladnou nízkonákladovou značku schopnou dobývat rozvíjející se trhy. V Rumunsku se stal model Logan představený v roce 2004 nejprodávanějším autem, rozšířil se doslova po celém světě, a navíc se vzhledem k množství zájemců dostal i na západoevropské trhy. Sedan prozatím následovalo sedmimístné kombi MCV a hatchback Sandero.
ČTĚTE TAKÉ:
Automobilové značky bývalého SSSR
Automobilové značky bývalé Polské lidové republiky
Automobilové značky bývalé NDR
Automobilové značky bývalé Jugoslávie
Oltcit
Třídveřový hatchback vyvinul pro Rumunsko francouzský Citroën. Auto se sériově vyrábělo od roku 1981 v Craiově, přičemž název auta v sobě snoubil název kraje Oltea se jménem francouzské automobilky. V západní Evropě a na několika dalších trzích mimo východní blok se vůz prodával pod názvem Citroën Axel.
V polovině devadesátých let produkce skončila, když automobilka započala partnerství s Daewoo Motors. Vyráběly se tam modely Matiz a druhá generace Nubiry, po krachu Daewoo však dlouho nikdo neměl o vlastnictví továrny zájem. Až na podzim roku 2007 odkoupil majoritní podíl Ford. Nyní tam vyrábí užitkový Transit Connect.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.