Nové Volvo S60 chodce nesrazí. Snad
10.02.2010 07:00 Původní zpráva
Čekání stálo za to. Dlouhých deset let trvalo, než se první generace Volva S60 dočkala nástupce. Designově neotřelá novinka však naznačuje, že ve Švédsku stále umí postavit zajímavá auta. Audi A4, BMW 3 či Mercedes C se brzy dočkají zdatného soupeře.
Švédská automobilka namíchala koktejl, který by měl zájemcům o modely střední třídy vyhovovat. Dynamickými liniemi apeluje na sportovní notu, s níž slaví prodejní úspěchy Audi, tímtéž směrem se údajně posunuly jízdní vlastnosti auta. Novému Volvu S60 přitom nechybí atraktivní designové detaily, jakými jsou diody ve světlometech, ani tradiční paleta bezpečnostních systémů.
Atribut nejsportovnějšího dosud vyrobeného volva má zajistit dynamický podvozek, na němž stojí všechny verze nového Volva S60. Řízení je prý o deset procent rychlejší než u předchozí generace, lépe informuje o povrchu a zlepšila se také odezva na otočení volantem. Podvozek je tužší a má poskytnout dokonalejší ovládání auta. Zároveň ale neustupuje od dřívější poddajnosti a komfortu.
Podvozek nabízí propracovanější elektronickou stabilizaci, jež dokáže rychleji detekovat přicházející smyk, a tedy účinněji reagovat. Hydraulikou podporovaný brzdný systém by měl nabízet efektivnější zpomalování a zdatně odolávat vadnutí i při opakovaném brzdění. Za příplatek bude možné pořídit adaptivní podvozek rozlišující mezi režimy Comfort, Sport a Advanced, v základní výbavě všech verzí se objeví elektronická parkovací brzda.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volva XC60 D5
Zpočátku se Volvo S60 bude prodávat s přeplňovaným benzinovým šestiválcem T6 o výkonu 304 koní a pohonem všech kol. Kromě něj budou k dispozici dva pětiválcové turbodiesely o výkonech 205 a 163 koní. Během měsíců následujících po vstupu Volva S60 na trh se objeví rovněž přeplňované čtyřválcové benzinové motory o objemech 1,6 a dvou litrů s výkony od 150 po 240 koní stejně jako nejúspornější „ekologická" naftová verze 1,6 Drive s výkonem 115 koní a spotřebou 4,3 nafty na sto kilometrů.
Novinkou v oblasti bezpečnosti má být automatická detekce chodců. Jakmile radar spolu s kamerou zaznamenají nebezpečí střetu s chodcem, auto řidiče upozorní zvukovým a světelným signálem na nebezpečí srážky. Pokud řidič nereaguje, brzdy se sepnou automaticky. Automobilka však upozorňuje, že systém trpí stejnými omezeními jako lidské oko. Za snížené viditelnosti reaguje pomaleji.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volva S80 D5
Kromě toho ve Volvu S60 najdete bezpečnostní systémy známé z vozů automobilky již nyní. Jeden sleduje prostor v mrtvých úhlech, jiný kontroluje řidiče, zda jeho chování nenaznačuje přílišnou únavu, další upozorní, pokud přejedete do vedlejšího pruhu, aniž byste zapnuli blinkr.
Volvo S60 má alespoň papírově všechny předpoklady, aby dokázalo více než jeho předchůdce. Toho se vyrobilo během deseti let kolem milionu kusů, přičemž nejúspěšnější byl rok 2002 se 110 tisíci prodaných exemplářů. Volvo předpokládá, že novinku bude posílat do světa tempem 90 tisíc aut ročně. Začne letos v létě.
Foto: Volvo
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.