Frankfurt 2009: zelená oáza nad Mohanem
11.09.2009 08:00 Původní zpráva
Žádný z významných autosalonů poslední dekády si nedovolil opomíjet téma ekologie. Ten letošní frankfurtský láká na spoustu hmatatelných důkazů. Automobilky přitom nabízejí kompletní menu: od dokonalejších tradičních motorů přes hybridní auta a elektromobily až po modely poháněné vodíkem.
Jestli něco zvládají automobilky vskutku mistrně, pak je to marketing. Vzedmuvší se vlna zájmu o auta šetrná k životnímu prostředí rozjela novou éru automobilismu, v níž létají nové termíny, jako udržitelná mobilita, environmentálně kompatibilní doprava, harmonie radosti z jízdy a úspornosti či downsizing. A každý druhý model si připisuje přívlastky „modrý", jako je naše planeta, „zelený", anebo alespoň „eco".
Nejnovější přehlídka všeho, co hýbe současným automobilovým průmyslem, ekologickou revoluci nechystá. Už nyní je však z ohlášených exponátů zřejmé, že výrobci neztráceli čas pouze vymýšlením nových marketingových termínů. Možná to byla právě krize, co odstartovalo současný závod o to stanout co nejvýš na pomyslném žebříčku „nejzelenějších" automobilek světa. Protože ať se jede kamkoli, vždycky je lepší se protlačit na čelo pelotonu než vyčkávat na jeho chvostu.
Hybridy, elektromobily, nebo snad vodík? Každý z nových pohonů má svá pro a proti, takže nejsilnější hráči řeší problém lapidárně: pracují na všech alternativách. A kromě toho vylepšují současné spalovací motory, zbavují auta přebytečných kil a vymýšlejí aerodynamické fígle, jimiž by posunuli spotřebu o další desetinky níž.
Potenciál strhnout na sebe ve Frankfurtu největší pozornost návštěvníků má nejpíš koncept Vision od BMW. Do atraktivních tvarů sportovního kupé totiž konstruktéři zabalili veškerou techniku, která jim připadala užitečná. Vision proto může jezdit jenom na naftu díky tříválcovému turbodieselu, disponuje nicméně rovněž dvěma elektromotory (každý pro jednu nápravu), lithium polymerovými akumulátory a zástrčkou, takže ho můžete dobíjet ze zásuvky. Na elektřinu zdolá sice pouze padesát kilometrů, jenže koncept zároveň poskytuje výkon 356 koní. A to na silnici znamená akceleraci z nuly na stovku za 4,8 litru, přičemž průměrná spotřeba činí 3,8 litru nafty na sto kilometrů a emise 99 gramů oxidu uhličitého na kilometr.
ČTĚTE TAKÉ: Mimozemská vize BMW má ráda přírodu
Vision sice jen tak nezačne sjíždět z montážních pásů ve velkém, jeho úkol je ovšem jiný. Upozornit na dvě novinky značky v prodeji -hybridy kombinující benzinový motor s elektromotorem v řadách X6 a 7.
Konkurenční Mercedes také bojuje na vícero frontách. Městské mini Smart začal nedávno vyrábět s elektrickým pohonem, v prodeji je hybridní verze Mercedesu třídy S. Na autosalonu navíc prezentuje studii BlueZERO ve třech vydáních, které odlišuje právě pohonná jednotka. Verze E-Cell jezdí na elektřinu, F-Cell žene kupředu vodík a E-Cell Plus je takzvaným plug-in hybridem, jejž lze dobíjet ze zásuvky. Přeplňovaný benzinový tříválec v E-Cell Plus přitom dodává energii pouze akumulátorům lithium-ion, z nichž ji čerpá elektromotor o výkonu 136 koní pohánějící přední kola. Spalovací motor díky tomu funguje v optimálním režimu, což zvyšuje jeho účinnost a snižuje spotřebu.
ČTĚTE TAKÉ: Ekologický Mercedes jako plug-in hybrid
Všechny tři studie na rozdíl od BMW Vison jsou téměř připraveny pro sériovou výrobu. Otázkou však zůstávají náklady na výrobu a zároveň cena, jakou jsou ochotni zákazníci zaplatit.
Také kvůli financím průkopník v oblasti hybridních vozů, japonská Toyota, zatím další krok neudělal. Pomalu se k němu ale začíná schylovat, neboť do Frankfurtu automobilka přiveze koncept Priusu dobíjeného ze zásuvky. A také šíří hybridní technologii do dalších modelů, jako je hatchback nižší střední třídy Auris. Ten by měl hybridy v blízké budoucnosti učinit dostupnějšími pro méně mohovité zákazníky.
Jeden primát mezi hybridními vozy si připsala nedávno jihokorejská Kia a ve Frankfurtu se s ním pochlubí. Sedan Forte umí totiž kromě benzinu spalovat i LPG. V Evropě se sice model na rozdíl od Korey neprodává, ale v příštím roce na náš kontinent dorazí první testovací exempláře. Hybridní pohon navíc není problém přizpůsobit pro model Cee'd, v Česku velmi oblíbený. Ten se ostatně s kombinací elektromotoru a benzinového čtyřválce představí na autosalonu také spolu se sportovně užitkovým Sorentem nové generace.
ČTĚTE TAKÉ: Kia plánuje hybridní budoucnost
Elektromobily má v zásobě peugeot nebo Hyundai. Potěšující zprávou pro všechny, koho zatím nové pohonné jednotky nepřesvědčily, je vývoj v oblasti tradičních motorů. Automobilky totiž i na autosalonu hodlají dokázat, že jejich modelům stačí ještě méně benzinu a nafty než dosud. Za příklad mohou posloužit nové verze BlueMotion u Volkswagenu Polo, Golf a Passat. Kombinace stop-start systému, který spoří palivo při stání na křižovatkách, rekuperačních brzd, úsporných naftových motorů a drobných aerodynamických vylepšení snížila spotřebu modelů na 3,3 l/100 km u Pola, 3,8 l/100km u Golfu a 4,4 l/100 km v případě Passatu. Poslední z nich tak na jednu nádrž dokáže absolvovat téměř 1600 kilometrů bez dotankování.
ČTĚTE TAKÉ:
Frankfurt 2009 - kdy, jak a za kolik?
Frankfurtský autosalon - pomíjivá vůně benzinu
Potěšující zprávou je také skutečnost, že automobilky zatím všechny své trumfy do médií nevystřílely. Audi hodlá představit supersport R8 na elektřinu, Volkswagen má bezpochyby rovněž schovaný nějaký ten úsporný stroj a to ani nebyla řeč o malosériových automobilkách. Ostatně existuje velmi reálné podezření, že do Frankfurtu zavítá také nový elektrický Trabant...
Foto: archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.