Krize ve vztazích: Těžkosti bez ohledu na věk a práci
22.08.2024 10:30
Krize ve vztazích postihují ženy bez ohledu na věk, profese či životní styl. Mohou se objevit v dlouhodobých partnerstvích i krátkodobých známostech, u bezdětných i u matek. Ačkoliv se jedná o individuální záležitost s mnoha specifickými faktory, existují společné rysy a trendy, které můžeme pozorovat a na ty se dnes zaměříme.
Jak časté jsou krize ve vztazích u českých žen?
Přesná data o nespokojenosti ve vztazích u českých žen se liší v závislosti na metodologii a definici "krize”. Nicméně studie naznačují, že se jedná o poměrně rozšířený jev. Například průzkum agentury Ipsos z roku 2021 ukázal, že 14 % žen v České republice je ve svém vztahu "spíše nespokojeno” a 7 % "velmi nespokojeno”. Realita je taková, že čísla se během dvou let ještě navýšila a lidé často řeší krize ve vztazích i v párových terapiích.
Jaké příčiny krizí ve vztazích se objevují nejčastěji?
Příčiny partnerských krizí jsou komplexní a zahrnují širokou škálu faktorů.
Mezi nejčastější patří:
· Nedostatek komunikace a porozumění: Partneři si přestávají naslouchat, sdílet své pocity a řešit problémy konstruktivně. Při hádkách chtějí hlavně vyhrát nad tím druhým. V komunikaci nejde o vítězství, ale o dohodu!
· Nerealistická očekávání: Idealizace partnera či partnerky a vztahu vede k frustraci a zklamání, když se realita neshoduje s představami. Je dobré si uvědomit, z čeho mé představy plynou a co doopravdy od dlouhodobého vztahu očekávám.
· Vztahová rutina a stereotyp: Vztahy se stávají fádními a stereotypními, chybí vzrušení a spontánnost. Dostavuje se nuda.
· Vnější stresory: Finanční problémy, ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině, péče o nemocné členy rodiny apod. Máme mnohdy jasnou představu, jak se ten druhý má chovat. Často mu to ale neřekneme v domnění, že už to má dávno vědět a jsme na něj či na ni naštvaní.
· Nevěra: Zrada důvěry a podvedení partnera představuje pro mnoho párů těžkou ránu, ze které se jen obtížně vzpamatovávají. Velmi často nás nevěra zasáhne na velmi citlivých místech, a to včetně nezpracovaných traumat z dětství, která vyplují na povrch třeba v podobě nízkého sebevědomí atd.
· Změny v životních prioritách: Partneři se mohou rozcházet v cílech, hodnotách a životním stylu, což vede k neshodám a konfliktům. Zapomínáme, že ve 20 letech jsme měli jinou mentální úroveň než například ve 45 letech, kdy už máme více životních zkušeností.
Jak je možné zvládnout krizi ve vztahu?
Komunikujte otevřeně a upřímně: Mluvte o svých pocitech, potřebách a obavách bez obviňování a kritiky partnera. Naslouchejte si navzájem s respektem a empatií.
Snažte se porozumět perspektivě partnera: Vžijte se do jeho/jejích pocitů a snažte se pochopit jeho/její úhel pohledu a zkuste se vyvarovat předsudků.
Hledejte společná řešení: Diskutujte o problémech a hledejte řešení, která budou vyhovovat oběma. Dejte si čas, nemusíte zásadní věci vyřešit během hodiny. Klidně se k diskusi vracejte opakovaně.
Vyhledejte odbornou pomoc: Pokud se vám nedaří krizi zvládnout sami, zvažte návštěvu párového či rodinného terapeuta.
Krize ve vztazích jsou běžnou součástí partnerského života. Důležité je nenechat se jimi odradit a aktivně hledat cestu k jejich překonání. S otevřenou komunikací, vzájemným respektem a snahou o porozumění je možné krizi proměnit v příležitost pro růst a posílení partnerství.
Pokud Vás během partnerských krizí trápí ještě ke všemu neodbytné myšlenky, neadekvátní obavy, které Vám v noci nedají spát a přes den narušují jak pracovní, tak soukromý život, nemůžete se soustředit, jste podráždění, v důsledku špatného spánku také unavení - můžete vyhledat pomoc i v lékárně. Existují i volně prodejná anxiolytika například k s obsahem levandulového extraktu. Ty Vám mohou pomoci najít znovu vnitřní klid a harmonii. S klidnou hlavou se pak lépe řeší i krize v partnerském vztahu. Vhodným léčivým přípravkem je například Lavekan s obsahem levandulové silice k léčbě přechodných úzkostných nálad.
A nezapomínejte být trpěliví. Tyto potíže obvykle nevznikají ze dne na den, nějakou dobu na jejich rozvoji pracujeme, nějakou dobu signály těla ignorujeme, je tedy jasné, že se ze dne na den nevyléčí.
Více informací na www.lavekan.cz.
1