Italská automobilka vznikla v Turíně před 110 lety. Z devítky lidí stojících u základů Fiatu se postupem času jako vůdčí osobnost vyprofiloval Giovanni Agnelli a se jménem jeho rodiny se značka spojila na velmi dlouhou dobu.
Prvním fiatem byl model 3,5 CV, jehož se v roce 1900 vyrobilo pouze osm exemplářů. O rok později však novinka 8 HP zaujala už stovku zákazníků a nová automobilka začala růst. Po první světové válce se stal Giovanni Agnelli prezidentem a v roce 1923 již Fiat zaměstnával sedmnáct tisíc lidí.
Výrazným úspěchem byl především první Fiat 500, který se stál známým pod názvem Topolino. Auto z roku 1937 lákalo nízkou cenovkou, díky níž se ho za bezmála dvacet let výroby prodalo přes půl milionu exemplářů. Skutečná hvězda mezi modely italské značky však měla přijít až po druhé světové válce.
Teprve Fiat 500 z roku 1957 zahájil skutečně slavná léta značky a postavil Itálii na čtyři kola. V roce 1963 se vrátila do čela Fiatu rodina Agnelliů kompromitovaná styky s Mussoliniho vládou. A vnuk Giovanniho - Gianni Agnelli - se pustil do odvážné expanze. V polovině šedesátých let dotáhl ke zdárnému konci smlouvu se Sovětským svazem o výstavbě továrny VAZ v Togliatti na Volze. Následovaly akvizice Autobianchi v roce 1967, o dva roky později se součástí Fiatu staly automobilky Ferrari a Lancia. V roce 1968 již Fiat produkoval 1,75 milionu osobních vozů ročně.
Dosud největší krize přišla na Fiat koncem devadesátých let. V té době již automobilce patřily značky Alfa Romeo (od 1986) a Maserati (od 1993). Miliardové ztráty ji však dovedly až ke spolupráci s General Motors, která se započala v roce 2000. Americký koncern získal dvacet procent, Italové mimo jiné opci, že budou moci po čtyřech letech svou automobilovou divizi General Motors odprodat. Američané si však s Fiatem nevěděli rady. V roce 2005 partnerství definitivně skončilo, a jelikož GM po vlastnictví Fiatu netoužilo, muselo mu zaplatit dvě miliardy eur odškodného.
ČTĚTE TAKÉ: Test Fiatu 500 1,2
Konec Fiatu byl tehdy cítit ve vzduchu, jenže vedení automobilky se už v roce 2004 ujal současný šéf Sergio Marchionne. A během následujících let dokázal téměř nemožné. Nové modely (jako Panda, Grande Punto, Bravo či nový Fiat 500) zaznamenaly u zákazníků úspěch jednak díky zlepšené kvalitě, především ale kvůli atraktivnímu designu. Fiat se bezpečně dostal do černých čísel. Navzdory úspěchu celého Fiatu se však Alfa Romeo a Lancia potýkají nadále se ztrátami, aniž by bylo po ruce řešení.
ČTĚTE TAKÉ: Fiat chce koupit Opel a stát se světovou dvojkou
Italský koncern nyní pošilhává po tom, aby se stal s pomocí Chrysleru a Opelu jedním z nejvýznačnějších světových hráčů. Jednoduché to mít v žádném případě nebude. Jenže Sergio Marchionne již jednou dokázal překvapit...
Foto: Fiat