Byl to asi osud, který zařídil, že se ti dva potkali. Jeden se jmenoval Felix Wankel, byl to Němec a měl svůj velký sen. Druhým byl Japonec, který nesl jméno Kenichi Yamamoto a byl ze společnosti Mazda.
Jejich setkání přineslo pořádný převrat v automobilovém průmyslu. Ale začněme pěkně od začátku. Musíme se však vrátit o devadesát let nazpět, takže si dáme trochu dějepisu.
V roce 1920, bylo to přesně 30. ledna, zakládá v Hirošimě Jujiro Matsuda společnost Toyo Cork Kogyo Co., která se živila výrobky z korku, hlavně zátek. Zdaleka to nepřipomíná současnou automobilku Mazda, o jedenáct let později ale už jí je blíž, spouští totiž výrobu tříkolové dodávky Mazdago. Název byl odvozen od jména Ahura Mazda, které patří starověkému bohu.
ČTĚTE TAKÉ: Princezna ze mlejna aneb lvíčkovi je dvě stě let
Čas běžel, druhou světovou válkou těžce postižená Hirošima se ještě vzpamatovávala, když v roce 1960 opouští výrobní pás první dvoudveřový osobní vůz Mazda R360 Coupe. Felix Wankel, jenž nikdy neměl řidičský průkaz a nevystudoval žádnou vysokou školu, už narýsoval svůj alternativní motor s plochou spalovací komorou s tenkým diskem, který se v ní otáčel místo toho, aby písty konaly vratný pohyb nahoru a dolů. Jenomže nikoho z automobilové branže to příliš nezajímalo. Ne že by nebyly pokusy koncept využít, například bývalá německá automobilka NSU zkusila ve svém modelu Spider jednorotorový motor, ale bez úspěchu. Už se zdálo že Wankelův vynález zmizí v propadlišti dějin, když tu se objevil Kenichi Yamamoto z vývojového střediska Mazdy. Projekt ho okouzlil a zasadil se o to, že společnost Němcův patent v roce 1961 koupila. A Hirošima byla svědkem toho, když vznikl první Wankelův motor.
Dokázali nemožné
Nic ovšem není okamžitě ideální. Motor vibroval a disk poškrábal vnitřní stěny komory. Yamamoto se nevzdával, společně se svým týmem nedostatek odstranil, a pak už nic nebránilo tomu, aby se motor dostal do výroby. Zkrátka a dobře v roce 1967 postavila Mazda vůz 110S Cosmo Sport. Na první pohled žádný šlágr, avšak ten se nalézal pod kapotou - dvourotorový motor, první svého druhu v sériové výrobě. Inženýři Mazdy dokázali to, co mnozí považovali za nemožné - postavili rotační motor, který byl spolehlivý a trvanlivý, i když byl denně vytáčen do 7000 otáček za minutu. Aby Mazda dokázala, že se jí pohonná jednotka opravdu povedla, vzala v roce 1968 Cosmo Sport na Marathón de la Route, čtyřiaosmdesáti hodinový vytrvalostní závod na německém Nürburgringu, kde vůz dojel na čtvrtém místě.
ČTĚTE TAKÉ: Carevna Volha skončila před čtyřiceti lety
O deset let později, když se poprvé objevila Mazda RX-7, samozřejmě s rotačním motorem, to bylo o něčem jiném. Originální karoserie, "mrkačky", tedy výklopné reflektory, divoké barvy exteriéru a materiály v interiéru, nad kterými by se zarděl i Andy Warhol. V dalších třiceti letech bylo možné si koupit RX-7 jako kabriolet, čtyřmístné kupé, s třírotorovým motorem nebo přeplňovaný dvourotorový. Vpředu umístěný agregát a pohon zadních kol nabízely téměř perfektní rozložení hmotnosti a dělaly z RX-7 jedno z nejlépe ovladatelných sportovních aut své éry. Prodalo se celkem 1,8 milionu vozů.
Ikona jménem MX-5
Dost bylo rotací, vraťme se k "normálním" automobilům. V roce 1979 americký novinář Bob Hall nakreslil Kenichimu Yamamotovi, vedoucímu vývoje Mazdy, v jeho hirošimské kanceláři dvoumístný roadster. Auto nebylo nijak extra praktické, neexistovaly vlastně ani racionální důvody k jeho koupi - a to také může vysvětlit, proč Yamamoto čekal se schválením do výroby celou dekádu. O deset let později vyjela legendární Mazda MX-5.
Malý roadster byl představen ve světové premiéře na Chicago Motor Show v roce 1989 - Mazda ukázala perfektní časování. Mladí zákazníci chtěli auto, ve kterém budou vidět. Malý roadster byl odlehčený a dostatečně "cool" na to, aby právě on byl, i vzhledem ke své dosažitelné ceně, tou správnou volbou. První verze vozu Mazda MX-5 měla stejně jako RX-7 "mrkačky" zasazené do roztomilého exteriéru; byla lehká a rychlá - s jednoduchým a klasickým interiérem. Mazda MX-5 byla nesmírně úspěšná a jasně demonstrovala, že klasický roadster je všechno - jen ne mrtvý. V dalších letech se prakticky každý výrobce automobilů snažil podobný koncept napodobit.
Tolik malé nakouknutí do devadesátileté historie Mazdy. Historie bohaté, navíc o to pestřejší, že je vyšperkována odvahou jít i po nevyšlapané cestě. A to se cení.
Foto: Mazda