Volvo XC70 D5: s příchutí dobrodružství
23.04.2009 12:00 Původní zpráva
Speciální edice. Vyrábí je mnoho automobilek. Většina z nich se snaží být sportovní, řada značky Volvo nazvaná Ocean Race je však jiná. Inspirovala se závody plachetnic a k poklidné povaze jejích aut se hodí. Přestože samotný závod je dost extrémní.
Mnoho zákazníků prestižních značek zatouží po něčem originálním. Proto jim automobilky nabízejí různé speciální verze či edice. Včetně švédské značky Volvo. Její série Ocean Race však není sportovní, jak je u konkurentů obvyklé. Neláká agresivní sadou spoilerů, podvozkem tvrdým jak kámen ani pseudozávodními doplňky v interiéru.
ČTĚTE TAKÉ: Historie značky Volvo
Inspirací pro edici Volvo Ocean Race se stal extrémní závod plachetnic, na jehož pořádání švédská značka koupila práva koncem devadesátých let. Jde o vyčerpávající soutěž s deseti etapami, která se koná jednou za tři roky. Posádky vyjíždějí v říjnu a do cíle vzdáleného zhruba 39 000 námořních mil (cca 72 000 kilometrů) dojedou v červenci následujícího roku, za devět měsíců. Při závodu obeplují celý svět. Edice Volvo Ocean Race není omezena počtem vyrobených aut, ale časem. Bude se prodávat v době závodu, tedy devět měsíců. Na celém světě by automobilka ráda udala asi 9000 aut, což majitelům těchto verzí zajistí, že další Volvo z „námořnické“ série každý den na silnici nepotkají. Navíc nepůjde o jediný model, verze Ocean Race značka nabízí jen pro kombi V70, jeho zvýšenou terénnější variantu XC70 a sportovně-užitkové XC90.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volva V70 D5
Nebudeme si nic nalhávat, moc nového tato edice nepřináší. V podstatě jde o verzi výbavy. Zato velmi dobře vybranou, cit pro detaily je charakteristickou vlastností všech novodobých volv. Zvenku se XC70 Ocean Race od „obyčejné verze“ pozná podle efektní tmavě modré „námořnické“ metalízy, ale také nemusí. Konzervativnější zákazníci si jej mohou pořídit i v nenápadném stříbřitém laku. Pak zůstanou jedinými rozeznávacími znaky jen litá kola s tvarem údajně inspirovaným pohybem mořských vln a emblémy na předních blatnících.
Ještě více oficiální materiály značky Volvo básní o interiéru. Béžové nebo uhlově tmavé kožené čalounění zdobí křížové švy používané při výrobě jachet, některé detaily mají připomenout lodní stěžně a výzbroj. Třeba koberečky s masivním hliníkovým obložením rohů. Jak s plachetnicemi souvisí, těžko soudit. Stejně jako hliníkové ozdoby prahů s nápisy Volvo Ocean Race. Ale na tom asi nezáleží, vypadají dobře a daří se jim vyvolat dojem, že vstupujete do něčeho exkluzivnějšího.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volva XC60 T6
Uvnitř je to ale stále staré dobré Volvo. S kvalitním interiérem, který působí luxusně, aniž by byl okázale přezdobený. Vše je co nejjednodušší a snadno se ovládá. Někteří srovnatelně velcí konkurenti jsou prostornější, ale pět lidí se v tomto Volvu pohodlně usadí na vynikající sedačky a záda je nebudou bolet ani po přejezdu půlky Evropy. A do kufru se toho vejde dost, stěhovaví ocení také nezničitelně se tvářící systém kolejnic a háčků na ukotvení nákladů nebo rovnou plochu po sklopení zadních sedadel, rozdělených na třetiny. Zkrátka praktické švédské auto.
ČTĚTE TAKÉ: Modernizované Volvo S80 věří víc naftě
Volvo XC70 navíc může posloužit jako přijatelnější alternativa k obrovským a těžkým SUV. Díky podvozku se světlou výškou 21 centimetrů a kompromisnímu pohonu všech kol (zadní náprava se k normálně hnané přední jen připojuje, ale rychle) dokáže projet horší cesty, přitom je to stále vyšší kombi. Tomu odpovídá jeho chování na silnici. Na rychlou likvidaci zatáček XC70 postavené není, ostatně jako žádné jiné Volvo, nicméně chová se mnohem jistěji než SUV a přitom nabízí stejné přednosti. Tedy, pokud nechcete sedm sedaček. K jeho charakteru se docela hodí také dunivý pětiválcový turbodiesel 2,4 litru s výkonem 185 koní/136 kW, stejně jako ležérní, avšak hladce řadící příplatková automatická převodovka. Příjemná kombinace, ovšem s méně příjemnou spotřebou pohybující se kolem devíti litrů na sto kilometrů. Ale o tom jsme na tomto místě již psali, viz odkaz níže.
ČTĚTE TAKÉ: Test Volva XC70 D5 Geartronic
Zpět k této speciální edici Ocean Race. Jelikož má jít o unikát, nepřekvapí, že její výbava je srovnatelná s nejvyšší specifikací Summum, která se prodává za podobné ceny. Ta je o trochu lépe vybavená, má například elektricky stavitelné sedačky řidiče a spolujezdce, ale chybí jí ozdoby „námořnické“ verze. Ta není přímo předražená, nicméně i ona budiž důkazem, že za originalitu se vždy platilo. V tomto případě 1 263 000 korun v základní naftové verzi s manuální převodovkou a 1 415 000 Kč za přeplňovaný benzínový šestiválec s výkonem 285 koní/175 kW a šestistupňovým automatem, za který si kupci dieselu budou muset připlatit 57 tisíc korun. Kvalitní auta ani jachty ale nebyly nikdy levné.
Foto: Volvo
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.