Středoškoláci z Třince se chystají reprezentovat Česko

13. 4. 2017 07:47
Vytrvalostní závod vodíkových modelů byl dramatický.
Vytrvalostní závod vodíkových modelů byl dramatický.

Tuzemské finále třetího ročníku soutěže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC) zná svého vítěze. Stal se jím tým Střední odborné školy Třineckých železáren, který v šestihodinovém vytrvalostním závodě dálkově ovládaných modelů aut s hybridním vodíkovým pohonem porazil devatenáct družstev středoškoláků z celého Česka.

Jako při každém automobilovém závodě nesměl chybět ani servis.Závod představuje vyvrcholení programu Horizon Educational Group, jehož smyslem je přiblížit středoškolským studentům STEM obory (science, technology, engineering, math) a nadchnout je pro technologie obnovitelných zdrojů energie. Studenti se s pomocí Horizon Energy Boxu seznamují s obnovitelnými zdroji energie a teoretické znalosti pak použijí při sestavení dálkově ovládaného závodního auta, poháněného vodíkovými palivovými články.

"Příprava byla dost náročná. Auto jsme museli celé přestavět, zůstal nám z něho jen podvozek. Pořád něco nesedělo, a když jsme pak model testovali, stále se objevovaly technické zádrhele," řekl Bohuslav Cyhan, učitel odborného výcviku a zároveň kouč vítězného týmu Střední odborné školy Třineckých železáren. Jak dodal, dobrodružný byl i samotný závod: "Domluvili jsme si strategii, ale kluci dostali v polovině závodu hroznou chuť závodit. Naštěstí se vzpamatovali a zase jeli vytrvalostně." Družstvo bude jako vítěz českého kola reprezentovat ČR na mezinárodním finále v závodě 24hrs de Saint Jo, který se bude konat 5. - 6. května ve Francii

Vítězný vůz středoškoláků z Třince.Podle Timo Lukkarinena, generálního ředitele Horizon Educational, se vzdělávání ve vědních oborech do budoucna neobejde bez praktické výuky postavené na řešení konkrétních problémů. Z toho vycházejí speciální studijní plány do hodin chemie a fyziky, které Horizon Educational dodává pedagogům ze škol zapojených do H2AC. Reálný přínos oceňuje rovněž Mojmír Kašprišin, člen představenstva Moravia Steel, která je i letos hlavním partnerem projektu: "H2AC studentům umožňuje nenásilně a zábavnou cestou získat poznatky a praktické zkušenosti, jež jim pak pomohou lépe se prosadit v oboru."

Celkový účinek projektu a jeho prestiž letos výrazně podpořilo konání finále závodu v Kampusu Dejvice, kde v rámci doprovodného programu měli středoškoláci možnost poznat akademické prostředí renomovaných technických univerzit, ČVUT a VŠCHT. O tom, že studenty tento krok potěšil, svědčí především velký zájem o exkurzi do mechanických laboratoří a aktivní diskuzi s úspěšnými absolventy, která mohla vzniknout díky celkové záštitě Fakulty Strojní ČVUT.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Polibek pod rozkvetlou třešní? Smůla, jen na horách, jinde už odkvetly

Domácí
30. 4. 2025
Andrej Babiš

Soud: Babiš byl ve střetu zájmů. Svěřenský fond to nespasí

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Senát zakázal tlumiče pro pistole. Výjimku dostaly jen střelnice

Domácí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 13:41

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ