Když v polovině srpna majitel žižkovského baru Big Lebowski Ondřej Lebowski zrušil ceník a rozhodl se, že si hosté budou útratu účtovat sami, řada lidí si nevěřícně ťukala na čelo. To, že by krachující podnik vrátil k zisku takto bláznivý plán, věřil málokdo. Vinárna, čajovna a čítárna se však nezavřela. Ba naopak, po třech měsících dokonce vydělává.
Anketa:
Kolik byste zaplatili za pivo, když byste si v podniku mohli určit cenu sami?
"Na nájem jsem si vydělal, takže zavírat nebudu. A k ceníku se také nevrátím, model se osvědčil," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Ondřej Lebowski. Ten se k bláznivému nápadu uchýlil v létě po osmi měsících fungování podniku, poté, co stál před rozhodnutím, zda podnik kvůli nedostatku hostů zavřít, nebo ne. Tehdy hrál vabank: pokud vydělá na nájem, bar zůstane, pokud ne, podnikání ukončí.
"Neměl jsem žádná očekávání, ale funguje to," přiznává Lebowski. O tom, o kolik procent narostla tržba, se však bavit nechce.
"Reakce návštěvníků jsou různé. Někdo zaplatí za pivo pětikorunu, jiný třeba mnohonásobně víc s tím, že se mu systém zamlouvá a příště přijde znovu," říká.
Strategii nechat hosty platit, kolik sami uznají za vhodné, využívá podle serveru idnes.cz, který na zvláštnost před časem upozornil, také například majitel kiosku Promenáda v Jizerských horách. A ani on v 922 metrech nad mořem na zisku netratí. Rarita je otevřená už dvanáct let.
Ekonomové jsou však skeptičtí . "Podnikateli přeju hodně štěstí. Při dnešním složení hostů je ale s podivem, že to vyšlo, a rozhodně bych nikomu nedoporučil podobný krok zopakovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka.