Warren Buffett a Bill Gates mají hodně společného. Kromě pevného místa mezi desítkou nejbohatších lidí světa sdílejí také vášeň k odpadkům, lépe řečeno investice do nich. Je jedno, jestli jde o starý papír, recyklovatelné obaly, skládky, zkrátka cokoli.
Bill Gates je v posledních měsících víc propojen právě s odpady než se softwarem - je největším akcionářem Republic Services Group (RSG), obra mezi společnostmi podnikajícími s odpady. A Buffett podle aktuálních informací komise pro cenné papíry více než zdvojnásobil své pozice v této firmě na osm milionů akcií. Stane se z RSG další Microsoft?
ČTĚTE TAKÉ: Tři největší chyby Warrena Buffetta
Investice do RSG trochu porušuje obrázek Buffetta jako investora, který spoléhá na velké firmy spíše než na růst těch menších.
Demografické trendy v investování
Za posledních 40 let totiž vydělal velkou část peněz díky "demografickým" odhadům jako v případě Coca-Coly ("...Všichni budou pít sladké sycené nápoje..."), Gillette ("...3 miliardy mužů se holí...") nebo American Express. V případě Amexu si tehdy zkrátka stoupnul ke kase ve své oblíbené restauraci a sledoval, kolik lidí platí kartou American Express.
A největším současným světovým demografickým trendem je odpad. Oba miliardáři umějí dobře počítat. Od roku 1960 totiž Spojené státy ztrojnásobily produkci odpadů, zatímco populace narostla pouze o 90 procent. Každý rok odpadů přibylo, a to například navzdory letité snaze o "společnost bez papíru".
ČTĚTE TAKÉ: Hodláte investovat? Vyvarujte se největších chyb
RSG je druhým největším hráčem v sektoru odpadů za společností Waste Management. Gates a Buffett postupně obsazují pozice v rámci celého sektoru - Gates vlastní 14,7 procenta RGS od doby, kdy koupila jeho firmu Allied Waste.
Buffett se inspiruje Gatesem
Není to poprvé, co Buffett přejímá nápady od Gatese, svého parťáka z bridže. Gates léta vlastnil akcie Canadian National Railroads, tedy firmy z oboru, který Buffett léta odmítal jako kapitálově příliš náročný. Prásk ho - a "Zázrak z Omahy" udělal největší nákup v životě, získal Burlington Northern a stal se králem železnice.
Warren Buffett kromě toho v posledním období nakupoval akcie Iron Mountain, která podniká na poli správy informací, konkrétně například legálně skartovává dokumenty firem. Kolik odpadu taková firma produkuje, resp. kolik odpadu vznikne v dokumentech spravovaných společností? Buffett umí počítat, to už víme - z původních 3,3 milionu akcií vlastnil k 31. prosinci 2009 celých 7 milionů.
Proč se na Buffetta nevykašleme?
Proč všechny tak zajímá, co zrovna Buffett nakupuje, nebo i pouze říká? Studie z roku 2007 Imitation is the sincerest form of flattery: Buffett and Berkshire Hathaway (Napodobování je nejupřímnější poklona: Buffett a Berkshire Hathaway) ukázala, že následování Buffettových nákupů vede k překonání zisků celého akciového trhu v uplynulých 30 letech o 11 procent ročně.
Řada hedgeových fondů má toto napodobování Buffettovy strategie pevně zakotveno ve svých strategiích. A některé teď nakupují akcie menších firem v sektoru odpadů. Nezapomínejte - trash is cash!
Připraveno ve spolupráci s Investičním webem (investicniweb.cz).
Foto: ČTK/AP