Burzy padají. Investoři mají <span>šílený strach.</span> Oprávněně?

Ekonomika
11. 10. 2008 09:30
Světovou ekonomiku čekají těžké chvíle.
Světovou ekonomiku čekají těžké chvíle.

Světovou ekonomiku čekají těžké chvíle.Pražská burza zažila nejpernější týden ve své novodobé historii. Průměrná hodnota akcií se snížila o 26,25 procenta. Podobně na tom byly i ostatní světové kapitálové trhy včetně západoevropských. Konkrétně britské firmy se rozloučily s pětinou hodnoty a investice do akcií německých a francouzských bank se ztenčily o zhruba třiadvacet procent.

Brutální pád akcií svědčí o jediném. Šíleném strachu a bezbřehé panice investorů, kteří se zbavují akcií za každou cenu, což tlačí trhy níž a níž. Na celém světě se od začátku roku snížilo bohatství akcionářů o astronomických více než 25 bilionů dolarů.

ČTĚTE TAKÉ: Světové burzy padají volným pádem, trh ovládla panika

Otázkou je, zda je panika oprávněná, či nikoliv. Ceny akcií už totiž spadly na několikaletá minima. Například americké akcie jsou nejlevnější za posledních pět let. A připomeňme si, co se dělo na začátku roku 2003. Kapitálové trhy se jen pomalu zotavovaly po tříletém propadu (ve třech po sobě jdoucích letech padaly akcie naposledy během Velké hospodářské krize) a největší světové ekonomiky USA, Japonska a Evropské unie měly problém nastartovat pořádný ekonomický růst. Investory pak děsila vyhlídka války USA s Irákem, která se v průběhu roku stala realitou.

Hodnota cenných papírů buď svědčí o obrovském strachu investorů nebo o tom, že pro globální hospodářství přicházejí velice těžké časy, což se už teď promítlo do cen akcií. A jaká tedy bude budoucnost? Upřímně řečeno nic moc.

Světové kapitálové trhy zažívají krizi.Světové hospodářství je zasaženo na nejzranitelnějším místě: ve finančním systému a v důvěře v něj. Stejnou věc zažívala Česká republika na přelomu tisíciletí. Po letech spotřeby na dluh a obrovského půjčování peněz na cokoliv ze strany bankéřů přišel čas platit dluhy. Stát převzal problémové úvěry od bank a tuzemská ekonomika zažila tvrdou dvouletou recesi. Důvěru v bankovní sektor obnovila až drahá očista a privatizace bank

Jistotou tak zůstává, že světovou ekonomiku čekají těžké chvíle. USA spadnou do recese, což poškodí i zbytek světa. Ekonomiky zpomalí a zvýší se nezaměstnanost. Firmy pak budou mít nižší zisky. Na rozdíl od Česka na přelomu tisíciletí však nepůjde důvěru ve finanční instituce obnovit jednoduše jejich privatizací.

ČTĚTE TAKÉ: Peklo na světových trzích, pražská burza padá do hlubin

Vše bude záležet na tom, zda se na trzích podaří obnovit důvěru. Pokud finančníci, centrální bankéři a politici v probíhající záchranné akci selžou, čeká světové burzy několikaletý marasmus. Největší pesimisté už hovoří o „ztracené dekádě", kterou zažilo Japonsko. Japonské akcie na konci 80. let totiž rychle vyletěly nahoru. Po splasknutí nafouklé bubliny spadly na současnou pětinu své tehdejší hodnoty.

Foto: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ