Češi dále šetří, a to zejména na potravinách. Poukazují na to data Českého statistického úřadu (ČSÚ). A zatímco tržby maloobchodníků klesají, internetovým obchodům meziročně výrazně rostou tržby.
V červnu klesl maloobchod o 2,7 procenta. Po očistění od sezonních vlivů pak o 1,1 procenta. Podnikům se 100 a více zaměstnanci, kam patří zejména obchodní řetězce, klesly tržby o 3,6 procenta. Podle vyjádření člověka z významné tuzemské potravinářské firmy, který si nepřál uvést své jméno, jsou jejich prodeje nejhorší od roku 2010.
"Češi se do nákupů nehrnou, řídí se především podle ceny a vyhledávají slevy a zboží v akcích. Tato skutečnost je z velké části důsledkem vývoje domácí ekonomiky, rostoucí nezaměstnanosti a klesajících reálných příjmů nadpoloviční většiny domácností," popisuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
"Ačkoli šetříme, překvapivě z toho netěží řetězce zaměřené na nízkou cenu. I těm rychle klesají tržby. Už nedokáží přetáhnout zákazníky malým krámkům, které udržují obchod v chodu kvůli osobnímu vztahu s prodavači a kvůli důvěře, že zelenina či ovoce jsou opravdu čerstvé," uvádí analytik NextFinance Vladimír Pikora. Podle něj končí trend, že zákazníci hromadně přecházeli do velkých obchodů.
Tomu ostatně napovídají i data nákupů přes internet. Podle ČSÚ totiž zatímco maloobchodní tržby klesly, internetové prodeje zaznamenali 18procentní meziroční nárůst. Důvod je nasnadě. Nákupy přes internet se dají dělat z pohodlí domova a navíc při nich člověk může využít srovnávače cen.
"V současné době meziročně rosteme o zhruba 20 procent," uvedla Michala Gregorová ze společnosti MALL.cz, která patří mezi přední on-line obchodníky. Podle ní růst souvisí s rozšířenou nabídkou zboží, které je možné objednat přes internet.
Podíl nákupů online na celém maloobchodním trhu činí zhruba necelých pět procent a v minulém roce odpovídal 43 miliardám korun.