Češi neutrácejí, stát zřejmě zase vybere méně na daních

Ekonomika
11. 1. 2013 16:35
Češi se bojí budoucnosti a více šetří. Obchodníkům klesají tržby a stát tak opět vybere na daních méně.
Češi se bojí budoucnosti a více šetří. Obchodníkům klesají tržby a stát tak opět vybere na daních méně.

Podle dat Českého statistického úřadu propadly v listopadu tržby obchodníků v meziročním srovnání o 1,8 procenta. Není se co divit. Lidé se vlivem rostoucí nezaměstnanosti bojí o práci, stouply daně (opět) a reálné mzdy jsou zase o kousek nižší.

Obavy Čechů z budoucnosti se začínají projevovat. Koncem loňského roku vyskočila i míra nezaměstnanosti na 9,4 procenta. Podle ekonomů může navíc v prvním čtvrtletí letošního roku atakovat desetiprocentní hranici. Lidé koncem loňského roku omezili zejména nákupy potravin, jakožto i obuvi či oblečení. Na vině je především růst daňové zátěže a nejistota.

V prosinci, který bývá tradičně silným měsícem pro obchodníky se očekává, že propad z listopadu pokračoval. Lidé totiž řadu vánočních nákupů letos odložili na výrazné povánoční slevy. Za celý rok 2012 by pak podle hrubých odhadů mohly propadnout tržby obchodníků o dvě procenta. Jelikož však inflace činí 3,3 procenta, je však tento propad tržeb fakticky větší.

"Prosinec ten celostátní průměr moc nevylepší. Dá se říci, že propad v listopadu odpovídá celkovému trendu," uvádí Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. "Není to tím, že by lidé neměli peníze, jen prostě více šetří. Všechny atributy,k teré mluví pro pokles spotřeby se nakonec projevily. Zvýšení DPH o procento by nemělo hrát až takovou roli, ovšem má na spotřebitele efekt psychologický," dodává Juračka.

Výhled není pro obchodníky a potažmo ministerstvo financí, jakožto výběrčího daně, příliš růžový. Určitou formu oživění spotřeby očekává Juračka nejdříve koncem roku 2013. Šetření se podle něj nejvíce projeví na potravinářském průmyslu.

Loni se v ČR vybralo na dani z přidané hodnoty necelých 200 miliard, což je sice meziročně o čtyři procenta více, ale plán počítal s nárůstem 15,5 procenta. Celkově tedy o desetinu méně, než se čekalo.

"Také jsem říkal Kalouskovi, nezvyšujte ty daně, protože je nevyberete. Je takových možností daňových úniků a ta republika je tak děravá, že to nemá žádný efekt a smysl. To naopak živí ty podvodníky a ty poctiví lidé pak mají důvod hledat cesty jak daně neplatit," uzavírá Juračka.

Letos tak ministerstvo financí zřejmě opět nevybere tolik jak si podle svých optimistických scénářů představovalo. Propad příjmů by pak zřějmě musel stát kompenzovat zvýšením spotřební daně, například na cigarety. U benzínu k tomu zřejmě nedojde, protože na spotřební dani za pohonné hmoty stát vybírá méně, jeikož lidé vlivem drahých pohonných hmot tankují méně.

Autor: Pavel HejkrlíkFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ