Při manipulaci s platební kartou je na místě maximální obezřetnost. Při ztrátě důležitých dat nebo jejich zneužití mohou klientům bank nastat svízelné okamžiky. Před čím je tedy potřeba být na pozoru a jak postupovat v situacích, kdy už nějaké problémy vyvstaly?
1) Předně je nutné držet v tajnosti svůj PIN. Nikde a nikomu ho neprozrazovat, nemít ho například na kousku papíru v peněžence společně s platební kartou.
2) Maximální obezřetnost je nutná i při výběru hotovosti z bankomatu, kdy by měl klient dbát, aby nikdo nesledoval jeho povely spojené s výběrem. Stejná ostražitost je na místě i při platbě u obchodníků, v samoobsluze či na benzinové pumpě.
3) Pro maximální bezpečí vašich peněz byste neměli ani dávat kartu z ruky pryč a ztratit ji z dohledu, například při platbě v restauraci, kdy číšník odnese kartu od stolu. Vždy máte právo jít s číšníkem až k pokladně a sledovat celý jeho úkon.
4) Vaši platební kartu můžete používat i při nákupu přes internet. Využívejte pouze stránek obchodníků, které jsou zabezpečeny a potvrzeny příslušným certifikátem. Platby provádějte výhradně v soukromí nebo v situacích, kdy se kolem vás nepohybuje spousta dalších lidí.
ČTĚTE TAKÉ: České banky blokují tisíce karet
5) Vaše bankovní operace a transakce na účtu jsou bedlivě sledovány a pokud banka obdrží hlášení, že transakce je nestandardní nebo podezřelá, kontaktuje vás s dotazem o vysvětlení nebo vám kartu přímo zablokuje. Většinou tak dělá v zájmu ochrany vašich finančních prostředků před jejich možným zneužitím.
6) Pokud dojde k blokaci karty, trvá to 3 až 15 dní (záleží na bance), než vám finanční ústav vydá kartu novou. Ve většině případů si ji musíte vyzvednout na pobočce banky, kde jste svůj účet založili.
7) Pokud máte pochybnost o některém pohybu peněz na svém účtu, některá položka je vám podezřelá a nebo zjistíte, že vám z účtu zmizela určitá částka, kontaktujte svou banku. Buďto na klientské lince, nebo přímo formou osobní návštěvy na pobočce.
Foto: archiv, ilustrační foto