Nová technologie
Biometrické platební karty? Teď ne, zní z českých bank
14.11.2017 05:05 Původní zpráva
Společnost Mastercard nedávno představila biometrickou platební kartu, díky níž si již nikdo nemusí pamatovat PIN kód: stačí jen otisk prstu. Podle produktového manažera Mastercard pro region střední a východní Evropy se zaměřením na mobilní platby Luďka Slouky je tato metoda velmi bezpečná a snižuje riziko zneužití karet. V Česku však většina bank o technologii zatím neuvažuje, neboť její zavedení bude náročné.
"Biometrická karta Mastercard poskytuje jednoduchý a bezpečný způsob ověření držitele karty při platbě v obchodě. Toto ověření je založeno na otisku prstu, který se používá místo zadávání kódu PIN nebo podpisu," uvedl Slouka.
Nákup a placení tedy funguje podobně, jak jsme zvyklí. V těle plastové karty je však vestavěna čtečka otisku prstu, na kterou uživatel přiloží svůj palec v okamžiku, kdy kartu zasune do terminálu u obchodníka. Otisk prstu je sejmut, porovnán s uloženým digitálním obrazem otisku, který byl na čip karty nahrán při jejím vydání, a pokud souhlasí, jsou vygenerovaná potřebná data, která jsou předána platebnímu terminálu k sestavení autorizační zprávy, tedy zprávy pro schválení platební transakce, jež se odesílá ke schválení vydavatelské bance.
Podle Slouky jde o zvýšení bezpečnosti zejména při zadávání PIN kódu: "Je bohužel stále dost uživatelů, kteří z obavy, že zapomenou PIN, si jej sice už na kartu nenapíší, ale pořád mají hned vedle v peněžence lísteček s heslem nebo ho v dobré víře sdělí partnerovi, který si jej napíše, když si ji půjčuje a tak dále." Nová technologie by tak mohla zabránit případnému zneužití při odcizení či ztrátě karty.
Zkušební provoz
Zatím je v Evropě spuštěn zkušební provoz. Podle Slouky je nicméně reálné počítat s tím, že se biometrické platební karty objeví i u nás, zatím ale není jasné, kdy by k tomu mohlo dojít. Jejich zavedení totiž pro tuzemské banky nebude jednoduché. "Závisí na vydavatelské bance, jelikož je nutné částečně investovat do úpravy bankovních systémů, aby bylo možné otisky od uživatelů pořizovat i ověřovat," vysvětlil.
Náročnost zavedení biometrických karet potvrzuje také tisková mluvčí společnosti Raiffeisenbank Petra Kopecká. "O této technologii víme a sledujeme její implementaci na zahraničních trzích. Pokud by se měla zavést i v České republice, bude vyžadovat nejen poměrně náročný upgrade bankovních systémů, ale také ošetření právních otázek spojených s GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, pozn. red.)," uvedla.
Bezpečnost je srovnatelná s kódem PIN
Dodala, že pokud jde o bezpečnost, jsou základní statistické výkonností parametry obou karet - s PINem a biometrické - zhruba srovnatelné, nicméně je celkově porovnávat nelze, jelikož každá z technologií je vhodná do jiného prostředí a především pro jiného klienta. Podle mluvčího Fio banky Zdeňka Kováře však novou technologii ocení spíše nadšenci pro moderní vychytávky.
"Před časem se staly hitem bezkontaktní platební karty, takže si myslím, že ty biometrické na tom budou podobně," uvedl. Zároveň doplnil, že se Fio banka nebrání žádným inovacím, které by mohly klienty zajímat, nicméně zatím o zavedení neuvažují. Stejně tomu je tak i v ČSOB. "Zatím o takové technologii neuvažujeme," potvrdil tiskový mluvčí Patrik Madle.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.