Brusel i Nairobi. Vládní úředníci procestovali loni 165 milionů

Ekonomika
10. 6. 2013 12:34
Služební cesty jsou občas i jakýmsi bonusem k chabé výplatě (ilustrační foto).
Služební cesty jsou občas i jakýmsi bonusem k chabé výplatě (ilustrační foto).

Rozpočtové úspory se loni dotkly i ministerských úředníků. Na jejich zahraniční cesty státní pokladna vydala téměř 165 milionů, což je o 9,5 milionu korun méně než v roce 2011. Zástupci opozice si stěžují, že o jednotlivých cestách nemají podrobnější informace, a tudíž nevědí, zda jsou státní peníze vynaloženy efektivně. A mají k tomu pádný důvod: úředníci totiž nelétali jen do Bruselu, ale do i do Jižní Ameriky či Hongkongu.

Podle průzkumu on-line deníku TÝDEN.CZ mezi jednotlivými ministerstvy nejvíce cest podnikli úředníci ministerstva zahraničních věcí. "Naši zaměstnanci loni uskutečnili celkem 1994 cest, o rok dříve jich bylo 2210," uvedl Karel Šrol z tiskového oddělení ministerstva. Druhým nejčastěji cestujícím resortem bylo ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož zaměstnanci loni vycestovali na 1064 zahraničních cest. V roce 2011 byl jejich počet o šestadvacet cest vyšší.

Naopak nejméně ze všech resortů cestovali loni do zahraničí zaměstnanci ministerstva kultury, ačkoli počet jejich cest vzrostl meziročně téměř o deset na 341. Dohromady uskutečnili vládní úředníci 8911 cest oproti 9292 cestám v roce 2011. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy počet loňských cest neuvedlo.

I přes klesající počty cest má opozice pochybnosti o potřebnosti některých z nich. "Cesty úředníků, to je kapitola sama pro sebe. Pokaždé, když se ptáme, zda cesty byly účelné, je nám odpovězeno, že ano. Zda jsou jejich argumenty pravdivé, či nikoliv, nejsem schopna posoudit," říká komunistická poslankyně a členka zahraničního výboru sněmovny Kateřina Konečná. Ona i další opoziční poslanci si stěžují, že informace o všech cestách dostávají v "jednom balíku", tedy bez podrobností. "Z toho lze těžko vyvodit efektivitu těchto cest," říká předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Nejvíce cest úředníků mířilo do hlavního sídla Evropské unie v Bruselu. S odstupem ji následovala města Paříž, Ženeva či New York, kde sídlí centrály mezinárodních organizací, kterých je Česká republika členem. Například v Ženevě je sídlo Světové obchodní organizace.

Milionové úspory

Klesající množství zahraničních cest se odrazilo i v menším objemu finančních prostředků, které jednotlivá ministerstva za cesty zaplatila. Rozpočty jednotlivých resortů loni takto vydaly 164,5 milionu korun, v roce 2011 to bylo 174 a v roce 2010 dokonce 220 milionů. Historicky nejvyšší výdaje však měl erár v roce 2009, kdy výdaje na zahraniční cesty spolkly přes 336 milionů korun. Vysoké cestovní náklady však z velké části šly na vrub přípravy a realizace předsednictví České republiky Evropské unii, které probíhalo v první polovině daného roku.

Vládní úředníci loni absolvovali téměř devět tisíc cest. (ilustrační foto)Podle vyjádření jednotlivých ministerstev se na klesajících výdajích podepisuje i skutečnost, že jednotlivé resorty v rámci úspor zkracují délku cest. "Dochází tím k úsporám za ubytování a diety. Například cesty na jednání Evropské komise do Bruselu bývají převážně jednodenní," říká Tomáš Paták z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. Dokládá to i čísly, jeho ministerstvo loni srazilo výdaje na zahraniční cesty o 22 procent na 11,5 milionu korun.

Meziročně nižší výdaje ohlásila většina resortů. Naopak štědrý ke svým podřízeným byl strážce státní pokladny Miroslav Kalousek, který loni na jejich zahraniční cesty uvolnil 24,3 milionu korun, což bylo o čtyři miliony korun více než v roce 2011. "Naši pracovníci se účastnili častých pravidelných výborů OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) ve Francii a dalších pravidelných zasedání v různých zemích vyplývajících z členství v různých mezinárodních organizacích," zdůvodnil vyšší výdaje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ministerské cestovky

Přestože se na rozdíl od poslanců či senátorů drží ministerští úředníci spíš zpátky a většinou nepodnikají kuriózní mnohadenní cesty do exotických zemí na obskurní konference či jiná "důležitá" sympozia, najdou se i v ministerských statistikách cesty do vzdálených či exotických destinací. "Nejnákladnější zahraniční pracovní cestou byla cesta lektorů - zaměstnanců ministerstva vnitra - do Nairobi v Keni," uvedl Břetislav Oliva z tiskového oddělení úřadu. "Cesta se uskutečnila pod hlavičkou vzdělávacího projektu Ministerstva vnitra ČR 'Basic PC and Internet Course' zaměřeného na priority organizace UNESCO, to jest Afriku a rovnost pohlaví."

I úředníci z dalších ministerstev se podívali daleko za hranice Evropy. Například zaměstnanci ze spravedlnosti loni cestovali do Brazílie či Hongkongu, z ministerstva pro místní rozvoj do Argentiny, z ministerstva školství do Jihoafrické republiky. Pro řadu úředníků pak cesty do exotické ciziny mohou být vnímány jako bonus k jejich platům, kterým platové tabulky nedovolují příliš velký růst.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ