Léčba konopím
Česko jako marihuanová velmoc
28.12.2015 16:35 Původní zpráva
Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy začne v Praze zkoumat léčebnou marihuanu. Zatím centrum platí půl miliardou korun investoři z USA a Kanady, kde rychle rostoucí byznys s "trávou" bojuje o legalizaci.
Česká republika by se brzy mohla stát globálním lídrem ve výzkumu léčebného konopí. V Praze vznikl Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy (ICCI). Spolupracovat v něm budou vědci z celého světa, zapojují se do něj pražská Univerzita Karlova, brněnská Masarykova univerzita či Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Centrum zatím platí kanadsko-americká investiční společnost Dioscorides Global Holdings. Na jeho vznik dala 20 milionů dolarů, tedy takřka půl miliardy korun, což je největší soukromá investice do českého zdravotnictví.
"Z konopí se stává solidní byznys a tady v Praze jsou pro výzkum dobré legislativní podmínky. Dobré zázemí nabízejí akademické a zdravotnické instituce, které spolu velmi dobře spolupracují. Proto jsme tady. Nepochybuji o tom, že se nám investice vrátí," uvedl Benjamin B. Bronfman, zástupce investora a ředitel ICCI pro mezinárodní spolupráci.
Institut, který jako výkonný ředitel povede Pavel Kubů, expert na zdravotnickou informatiku, má za úkol udělat jasno ve vlastnostech a přínosech marihuany, které jsou zamlženy vnímáním "trávy" jako nebezpečné drogy nebo naopak zázračného všeléku.
"Hlavní náplní ICCI je poskytnutí vědeckých nástrojů, které veřejným i soukromým institucím celého světa umožní na vědeckém základě zkoumat vztah konopí, látek z něho a účinků na lidský organismus," tvrdí Kubů.
Tím se ostatně bude institut živit i do budoucna - pro zákazníky bude zpracovávat klinické studie, ověřování léků a standardizaci, což v současnosti nikdo jiný nedělá.
Tráva pro budoucího prezidenta
Léčebná marihuana je rychle rostoucí byznys. Analytická společnost Arcview spočítala jeho velikost jen v USA na 3,4 miliardy dolarů. V následujících čtyřech letech má narůst na deset miliard dolarů (250 miliard korun).
Léčebné konopí je přitom povoleno jen ve 23 amerických státech. Čtyři z nich - Aljaška, Washington, Oregon a Colorado - už marihuanu legalizovaly úplně. Daně z prodeje "trávy" pak například v Coloradu vynesly jen za letošní září zhruba 12 milionů dolarů (300 milionu korun), které se investují do školství.
Odhaduje se, že během loňského roku si léčebné konopí koupilo 1,5 milionu Američanů. S tím, jak se k úpravě pravidel chystají další státy, budou prodeje růst. Pomoci by tomu mohly i snahy o dekriminalizaci marihuany na federální úrovni.
Firmy, které se byznysu s marihuanou věnují, už promlouvají i do prezidentských voleb. Republikánskému kandidátovi Randu Paulovi například věnovaly 100 tisíc dolarů (nejvyšší možnou částku) na prezidentskou kampaň.
Teď doufají, že pod vlivem veřejného mínění změní názor i demokratická kandidátka Hillary Clintonová. Ač její manžel, bývalý prezident Bill Clinton, slavně přiznal, že marihuanu "kouřil, ale nešlukoval", Clintonová ji zkoušet nechce a na federální úrovni zatím změny neplánuje.
Ó, konopí
Dále je v tomto směru Kanada, která si nedávno do premiérského křesla zvolila liberálního Justina Trudeaua, bývalého snowboardového instruktora s tetováním. Ten ve vládním prohlášení na začátku prosince představil legalizaci marihuany jako jednu ze svých priorit.
"Přístup k marihuaně budeme legalizovat, regulovat a dáme mu jasné hranice, abychom marihuanu udrželi z dosahu našich dětí a zisky z jejího prodeje z dosahu kriminálních skupin," stojí v prohlášení.
Léčebné konopí je v Kanadě povolené už od roku 2001. Od roku 2006 byznys funguje s 25 licencovanými společnostmi. Jednou z nich je i firma Tweed, která marihuanu pěstuje v bývalé továrně na čokoládu u města Ottawa. Její mateřská společnost měla jen za letošní první pololetí tržby v přepočtu 77,4 milionu korun. S legalizací se jí počet zákazníků i tržeb podstatně zvýší. Tweed i konkurence se na to připravují a předzásobují se.
Snahy premiéra Trudeaua o legalizaci marihuany některé komentátory inspirovaly k návrhu, aby se ve státní hymně zpívalo místo "Ó, Kanada" třeba "Ó, konopí". To už ale nejspíše neprojde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.