Produkce chleba v Česku loni meziročně klesla o pět procent na 278 868 tun. Navzdory tomu jeho spotřeba v tuzemsku stoupla o 0,7 kg na hlavu a průměrný Čech tak loni snědl 40 kg chleba. S odvoláním na předběžné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) to sdělil předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal.
Každý Čech loni utratil za chléb asi tisíc Kč a pekárny vyrobily milion bochníků denně. Pekaři si však stěžují na nízké prodejní ceny, protože nemůžou investovat do inovací. Předloni výroba klesla o čtyři procenta.
"Nízká cena neumožňuje pekařům investovat do rozvoje, řádně odměňovat své zaměstnance, ani zlepšovat nabídku pro zákazníky. Pekaře dnes trápí vysoké náklady na energie, pohonné hmoty i služby. Nízké ceny způsobily, že každý sedmý pekař od roku 2 tisíce zkrachoval," uvedl Dřízal, podle něhož pekařům uškodilo i navýšení minimální mzdy.
Podle údajů statistiků stál bochník chleba v srpnu v obchodech více než 22 Kč. Podle šetření Eurostatu je český chléb osmý nejlevnější v Evropě. Podle Dřízala se od roku 1989 cena za kilo chleba zvýšila pětinásobně, náklady na výrobu a průměrná mzda v ČR však vystoupaly na desetinásobek.
"Je pravda, že ceny vstupních surovin, zejména pak mouky, dlouhodobě nemají vliv na prodejní cenu chleba," potvrdil šéf pekáren Globusu Pavel Meduna. "Nejoblíbenějším chlebem je Šumava a ze speciálů je dlouhodobě pro zákazníky zajímavý například dýňový chléb," dodal. Podle něho prodeje speciálů rostou po Vánocích a před létem. Během letních měsíců se lidé vracejí k tradičním kvasovým chlebům, které jsou vhodné jako příloha ke grilovanému masu.
Přes určitou stagnaci či mírný růst v předchozích letech spotřeba chleba v Česku dlouhodobě klesá. Například v 50. letech minulého století snědl každý Čech v průměru téměř 90 kilogramů chleba ročně. Podle Dřízalových dřívějších vyjádření postupně nahradily chléb v jídelníčku jiné druhy pečiva, ale také těstoviny, potraviny z fastfoodů či automatů. Hůře se podle něj daří i výrobcům klasického pečiva, které částečně nahradily v obchodech dopékané výrobky ze zmrazených polotovarů. Ty se do ČR vozí z Polska, sladké produkty k nám dováží Francie a Belgie. Podle Dřízala ale nyní začínají nahrazovat dovozy české firmy.
Navzdory velmi dobré letošní sklizni obilí, chléb letos patrně nezlevní. Ceny mouky se podle Dřízala odvíjejí spíše podle světových cen.
Na pátek připadá Světový den chleba, pekaři si jej v Česku připomenou posedmé, v zahraničí má však mnohaletou tradici. Svátek na 16. říjen vyhlásila světová organizace řemeslných pekáren U.I.B. Nejrůznějším způsobem se slaví v řadě zemí světa.
Chleba se peče míň, i když spotřeba stoupla na 40 kg
Ekonomika
16. 10. 2015 05:35Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK