Zvýšení cen elektrické energie, které příští rok zřejmě zapříčiní rostoucí příspěvky na obnovitelné zdroje, může zdražit potraviny na pultech obchodů. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka, podle kterého elektrická energie patří mezi hlavní nákladové položky obchodníků i výrobců potravin. Vyšší ceny nyní s obchodními řetězci chtějí kvůli očekávanému zdražení elektrické energie i rostoucím cenám obilí dohodnout například pekaři.
O dopadech podpory solární energie na ceny elektřiny pro odběratele se odborníci přou. Podle ekologických organizací cena elektřiny příští rok stoupne kvůli solárním zdrojům maximálně o pět procent. Zdražení elektřiny o desítky procent od příštího roku v důsledku rozvoje solárních zdrojů odhaduje energetická společnost ČEZ.
"Vidím důvod pro zdražení potravin v případě, že půjdou ceny elektrické energie nahoru. U nás v obchodě jsou dva největší náklady, a to mzdy a energie. A když půjde energie nahoru, tak půjdou všechny potraviny nahoru," uvedl Juračka, podle kterého mezi největší spotřebiče elektrické energie v obchodech patří chladicí technika a klimatizace.
Podle obchodníků má elektrická energie na cenu potravin mnohem výraznější vliv než cena základních surovin. "Například pekařina je energeticky náročný provoz. Růst cen energií bude mít mnohem větší dopad (na cenu pečiva) než roční výkyv ceny surovin," uvedl viceprezident SOCR a jednatel hypermarketů Globus Petr Vyhnálek, podle kterého se cena mouky na výsledné ceně pečiva podílí jen malou částí.
Obchodníci o případném zdražování potravin hovoří velmi opatrně. "Je otázka, co ve finále trh dovolí. Obchod už sice velký prostor (pro utlumení nárůstu cen) nemá, ale já bych opravdu nepodceňoval vliv silného konkurenčního prostředí, který na českém trhu je a bude růst cen minimálně brzdit," podotkl Vyhnálek.
Růst cen obilí a následně mouky a očekávané skokové zdražení elektřiny v příštím roce dělá starosti pekařům. Podle průzkumu Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR přitom již v letošním prvním pololetí devět z deseti pekáren skončilo ve ztrátě. Pekaři proto budou během podzimního vyjednávání s obchodními řetězci chtít, aby jim obchodníci platili za pečivo více než dosud.