Janota hrozí demisí. Levice prosadila změny v rozpočtu
09.12.2009 17:32 Aktualizováno 09.12. 20:10
Pokud poslanci neschválí návrh státního rozpočtu pro příští rok, ministr financí Eduard Janota podá demisi. Poslanci budou o rozpočtu hlasovat ještě dnes. Nyní se strany radí, zda mu dají zelenou. Levici se podařilo prosadit pozměňovací návrhy, i to Janota označil za důvod, proč by mohl svoji funkci opustit.
"Pokud rozpočet schválen nebude, to bude problém pro někoho jiného, to nebude zcela určitě problém pro mě, protože já zcela určitě na přepracování rozpočtu pro rok 2010, který bude sněmovnou odmítnut, spolupracovat nehodlám," uvedl Janota.
Rozkol v ODS?
Poslanci chtějí rozhodnout o rozpočtu ještě dnes. Prodloužili si možnost hlasování i po 19.00. Za sebou už mají hlasování o pozměňovacích návrzích. Nyní se jednotlivé politické strany radí o tom, jak budou hlasovat o rozpočtu jako celku. Premiér Jan Fischer řekl, že poslanci ČSSD a KSČM změnami v rozpočtu rozbořili vládní úsporný balíček. Doufá ale, že hlasování nepovede k provizoriu.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovní debata: Jste pijavice, řekl Rath
Sněmovna o rozpočtu: Janota varuje před zadlužením
S ministrem financí Eduardem Janotou jednal s poslanci ODS, kteří dříve deklarovali, že rozpočet se změnami nepodpoří. Podle informací agentury ČTK je ale klub rozdělen. Někteří jeho členové prý uvažují o tom, že při závěrečném hlasování odejdou z jednacího sálu, čímž sníží kvorum. Fischer s Janotou jednají i s politiky dalších stran.
V rámci pozměňovacích návrhů sněmovna podpořila zvýšení objemu peněz na platy státních zaměstnanců, souhlasila i s navýšením objemu peněz na platy učitelů v krajích o 3,1 miliardy korun, na přímé platby zemědělcům přidala 1,5 miliardy korun. Neprošel naopak návrh Miroslava Kalouska (TOP09) poslat z rozpočtu asi dvě miliardy korun menším obcím.
Demise na dohled
I v případě, že by rozpočet poslanci schválili, je odchod ministra Janoty na dohled. Naznačil totiž, že by uvažoval o rezignaci i v případě, že by prošly hlavní návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. A k tomu došlo, návrhy levice sněmovna schválila.
"Já vás chci ujistit, že určité mé názory v rovině toho, v jaké formě a jak bude připraven, schválen či neschválen státní rozpočet, se nemění a jsem připraven potvrdit má slova někdy ze září z projednávání balíčku, a to neprodleně," řekl.
Janota tehdy hrozil odchodem z vlády, pokud by nebyl přijat vládní protikrizový balíček. Sněmovna jej nakonec s některými změnami schválila, v návrhu státního rozpočtu se díky tomu snížil deficit zhruba z 230 na 163 miliard korun.
Levice předložila návrhy na přesuny peněz v návrhu rozpočtu asi za 12 miliard korun. Část peněz bere i ze zákonem daných výdajů. Peníze by tam potom chyběly a rozpočtový schodek by se musel zvýšit.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.