Podnikatel Radovan Vítek se připojil k návrhu společnosti KKCG Structured Finance Karla Komárka, která požádala v úterý soud o ustanovení předběžného insolvenčního správce, jenž by měl zabránit loterijní společnosti Sazka ve volném nakládání s majetkem. ČTK o tom dnes informovala Vítkova společnost CPI Group. Vítek je největším věřitelem společnosti Sazka. Ta návrh KKCG odmítá a bude se proti němu bránit.
Svůj krok Vítek zdůvodnil obavami o neprůhledné procesy, kterými mohou noví partneři Sazky - společnosti Penta a E-Invest - do vyhlášení soudu o případné insolvenci poškodit jeho práva věřitele. Vítek se zcela ztotožňuje se zněním návrhu KKCG Structured Finance podaným 15. února u Městského soudu v Praze. Pro případ, že by tomuto návrhu nebylo vyhověno, podal také vlastní návrh na ustanovení předběžného správce.
"Do této chvíle mi nebyla zaplacena jediná koruna z dlužné částky, přestože se noví partneři k tomuto kroku zavázali již před několika dny. Sazka ani její noví partneři nepřišli se žádnou konkrétní a smysluplnou nabídkou k dohodě na řešení situace. Dosavadní prohlášení Sazky o snaze vypořádat se se svými věřiteli a její protichůdné konání tak považuji za pokus o oddalování, které má zakrýt procesy uvnitř firmy, jež by mohly ohrozit současnou výši majetku Sazky," uvedl Vítek.
KKCG SF dala soudu návrh na předběžné opatření, které by omezilo oprávnění představenstva nakládat s majetkem Sazky. Firma navrhla ustanovit předběžného insolvenčního správce v Sazce a prozatímní věřitelský výbor. "Sazka považuje návrh za nedůvodný, zásadně ho odmítá a bude se proti němu všemi dostupnými prostředky bránit," řekl ČTK mluvčí Sazky Jan Tuna.
KKCG SF patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, která je významným věřitelem Sazky. Důvodem návrhů je podle KKCG to, že Sazka je připravena svěřit své obchodní vedení osobám, jejichž zájmy mohou být v rozporu se zájmy jejích akcionářů a věřitelů. "Dlužník hodlá v nejbližší době činit úkony, v jejichž důsledku zcela nepochybně dojde ke změnám majetkové podstaty dlužníka v neprospěch věřitelů," uvedla KKCG v návrhu.
Podle právníka Jiřího Markvarta z advokátní kanceláře Ambruz & Dark by soud o předběžném opatření měl rozhodnout bez zbytečného odkladu. Prozatímní věřitelský výbor má podle něj stejné pravomoci jako věřitelský výbor a proti rozhodnutí o jeho jmenování není možné odvolání. V prozatímním výboru by měly být zastoupeny všechny skupiny věřitelů, podle povahy pohledávek. Činnost prozatímního věřitelského výboru končí ve chvíli, kdy soud potvrdí výbor ustanovený na schůzi věřitelů, uvedl Markvart.
Městský soud v Praze dostal návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou od firem podnikatele Vítka 17. ledna. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. KKCG přihlásila pohledávku 409 milionů Kč po splatnosti do insolvenčního rejstříku 10. února.
Sazka minulé pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky.