Transakce
Liberty House nemá na koupi ArcelorMittal Ostrava dost peněz
20.11.2018 12:12
Britská společnost Liberty House, která se má stát novým majitelem hutního podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO), podle společnosti Syndex, jež poskytuje poradenství například Evropské radě zaměstnanců, nemá na koupi dost peněz. V dopise odborářům AMO to uvedla specialistka pro mezinárodní činnost odborové centrály OS KOVO Dana Sakařová, napsala MF Dnes.
Britský podnikatel s indickými kořeny Sanjeev Gupta, do jehož skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance Liberty patří, při své nedávné návštěvě Ostravy řekl, že financování pro tuto transakci je zajištěno. Cokoli jiného jsou podle něj spekulace.
"Podle kolegů ze Syndexu vypadá situace tak, že Liberty House nebude schopná koupit podniky určené k prodeji. Podle všeho nemá dostatek financí k takové transakci," napsala v dopise Sakařová.
Informace podle ní byly poskytnuty i sekretariátu industriAll Europe (evropská federace zastupující zaměstnance ve zpracovatelském, hornickém a energetickém sektoru) a Evropské komisi. Pokud by se tento fakt potvrdil, mohla by komise prodej zamítnout, protože by to znamenalo nesplnění jejích podmínek.
Skupina ArcelorMittal patřící indickému miliardáři Lakšmímu Mittalovi ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek Evropské komise se musí některých podniků zbavit, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu. Liberty má od ArcelorMittalu koupit také další podniky v Rumunsku, Makedonii, Itálii, Lucembursku a Belgii.
Prodej musí schválit EK. Odboráři AMO proti němu ale protestují, prodej Liberty podle nich ostravskou huť trvale a nezvratně poškodí, vyjádřili rovněž obavy, že by pak i dál podnik skrytě řídil ArcelorMittal. Liberty to odmítá.
O přezkoumání transakce požádal EK i premiér Andrej Babiš. Minulý týden po schůzce s komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou řekl, že EK před tím, než potvrdí prodej, bude od Liberty zřejmě vyžadovat splnění určitých dodatečných podmínek.
AMO má i s dceřinými společnostmi téměř sedm tisíc zaměstnanců. V roce 2017 vytvořil čistý zisk 3,2 miliardy korun, o 1,9 miliardy korun více než v roce 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.