Odbory ČSA: Problémy začaly, když vedení dosadili politici
28.08.2009 05:30 Rozhovor
Prezident odborové organizace leteckých techniků a inženýrů ČSA Petr Voldán je jedním z těch, který stávkovou výstrahu pilotů podporují. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ volá po státní pomoci.
Piloti se vyjádřili v tom smyslu, že na protest proti krokům managementu jsou ochotni vstoupit do stávky. Podpořili byste je?
Myslím, že v této chvíli se jedná zatím jen o stávkovou pohotovost, i když je to samozřejmě jakýsi předstupeň ke stávce. A já říkám, že ano, podpořili bychom je.
Na pondělní dozorčí radě se jednalo i o dalším rozprodeji majetku. Co má vlastně ČSA kromě tří starších boeingů a dvou airbusů k prodeji?
Možnosti tady ještě jsou. Jednalo se o duty free samozřejmě, potom o výcvikovém středisku, které může fungovat i mimo ČSA. A další možnost, kterou ještě firma má, je prodej technického úseku jako technické báze, protože o tu zájem je (německá Lufthansa, pozn. redakce).
V případě, že se privatizace nepovede, tak se bude dál prodávat?
Předpokládám to, protože si nedovedu představit, jak za současných podmínek by firma přežila dál. Předseda dozorčí rady Ivan Kočárník říkal, že schválili přípravu, nikoliv ten prodej. Ta příprava spočívá v tom, že pokud by bylo potřeba ten majetek vyvést, tak se musí nejdříve vytvořit dceřiné společnosti.
Čím je ta obrovská ztráta ČSA způsobena (za pololetí dosáhla 1,8 miliardy)? Management argumentuje snížením objemu cestujících v letecké dopravě.
Je neoddiskutovatelné, že finanční krize letectví ovlivnila, zejména v té části Premium, tj. byznys cestujících, kde došlo opravdu k velkému poklesu. Ale zase na druhou stranu je potřeba říct, že ČSA měly problém s provozním výsledkem už i v době, kdy byla konjunktura, ostatním se dařilo a vytvořili si jakýsi finanční polštář, z kterého se nyní pokoušejí tu situaci přežít.
Tady narážíte na vedení Jaroslava Tvrdíka?
Určitě. Objednala se letadla Airbus, kterých bylo hodně a nebyli jsme schopni, nebo management v té době neměl plán, jak ta letadla naplnit. Byl tam skokový nárůst kapacity, ovšem nebylo zaručeno, že dojde také ke skokovému nárůstu cestujících. Čili to je ten problém, proč se nyní potýkáme s nízkou obsazeností letadel, nebo vytížeností letadel. S tím bojujeme dodnes.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory ČSA horečně jednají o Lašákově nabídce
Válka v ČSA: mluvčí pilotů dostal vytýkací dopis
Na jakém postupu jste se jako odbory dohodly?
Dohodli jsme se na tom, že je skutečně potřeba, aby ta opatření, která mají být provedena, měla nějaký smysl a skutečně vedla k záchraně firmy. Je potřeba předložit nějaký smysluplný restrukturalizační plán. Zatím to na nás ale dělá dojem, že ta firma se rozhodla teď momentálně ušetřit na personálních nákladech, to znamená propustit okolo 860 lidí, a ušetřit asi tak 800 milionů korun. To je ale všechno. Očekáváme, že do hry vstoupí majoritní vlastník, tedy stát.
Ale ministr financí se vyjádřil, že nehodlá ČSA poskytnout další peníze. Nakolik je podle vás tedy konkurz reálný?
Pokud nedojde k nějaké zásadní restrukturalizaci, a to nemyslím jen propouštění zaměstnanců, ale opravdu změně ve fungování firmy, tak si myslím, že je reálný někdy na začátku příštího roku.
Myslíte si, že skutečně dojde k privatizaci?
Myslím si, že je naděje, a je to i klíčové pro další fungování firmy. Pro nás v podstatě privatizace skončila odstupem Air France, protože zbývající zájemce není velkým hráčem v oblasti provozování síťového létání, a soustřeďuje se spíše na provozování charterových letů. Privatizace je nutná, ale v tuto chvíli pro nás skončila. Je to od zaměstnanců určitá výzva na vlastníka, aby se pokusil o další kola privatizace.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.