Vstříc profesionalitě
Podvodní realitní makléři a správci skončí
31.01.2016 06:00 Původní zpráva
Neprofesionální kolegy a podvodníky chtějí ze svých řad vytlačit realitní makléři. Pomoci má nový zákon. Rádi by se k nim přidali i správci nemovitostí, z trhu by jich pak mohla zmizet zhruba třetina.
Vláda schválila záměr nového realitního zákona, který by měl jasně specifikovat povinnosti a zodpovědnost makléřů. Nově budou potřebovat odborné vzdělání, praxi či speciální zkoušku, aby živnost získali. Ta je dnes volná a dostane se k ní prakticky kdokoli, kdo nemá záznam v trestním rejstříku.
Zákon také nastaví kontroly i sankce. Zároveň by makléři měli mít například zvláštní účet právě pro peníze klientů, pokud nebudou rovnou využívat úschovy u notářů, advokátů a bank.
U nových podmínek pro makléře, po nichž dlouhodobě volaly i samy realitky, to ale skončit nemusí. Nyní se ozvali i správci nemovitostí, kteří jsou v podobné situaci. I jejich práci může vykonávat kdokoli, kdo získá "živnosťák". I v tomto případě jde o živnost volnou, a tak držitelé listu nepotřebují zkušenosti, certifikáty ani zkoušky.
"Na trhu jsou tisíce až desetitisíce lidí a malých firem, které se našemu oboru věnují. Někteří z nich ale o správě nemovitostí vědí jen málo a lidem mohou spíše škodit než pomáhat. Cestou, jak z toho ven, je podobná regulace, jakou představuje nový realitní zákon," uvádí Jan Štrof, předseda Českomoravské komory správců nemovitostí a zároveň předseda představenstva společnosti Miva Praha Facility Management.
Podle jeho odhadu by zavedení povinné praxe, zkoušek či členství v profesní komoře mohlo trh pročistit o třicet až čtyřicet procent nekvalitních správců nemovitostí. Fungování profese by se standardizovalo.
Počet správců nemovitostí je tak podobný jako v případě realitních makléřů. Při jejich přepočtu na obyvatele je Česko rekordmanem Evropy. Podle analýzy ministerstva pro místní rozvoj jich tu podniká zhruba 15,3 tisíce a na jednoho zprostředkovatele tak připadá pouhých 668 lidí. Druhé v pořadí je Maďarsko s 991 makléři na člověka.
V absolutním počtu je více makléřů jen v Itálii, Španělsku nebo Francii. Jenže to jsou mnohem lidnatější země. Jen pro zajímavost: v osminásobně lidnatém Německu je makléřů o 3,3 tisíce méně než u nás.
* Které země v Evropské unii nemají činnost realitních makléřů upravenou zákonem?
* Kde se správci nemovitostí pro svoje návrhy inspirují?
* Jak by se změnila jejich činnost?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. ÚNORA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.