Věci veřejné (VV) dnes vyzvaly ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS) k odvolání generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory, pokud Sýkora nevysvětlí, proč státní podnik uzavřel smlouvu se společností LST na prodej těžebních zbytků bez předchozího výběrového řízení. Smlouva uzavřená v listopadu 2009 byla navíc dodatkem z loňského července prodloužena o deset let s možností prodloužení o dalších pět let.
"Smlouva na prodej těžebních zbytků z lesů 'korunuje' dřívější kauzy. Vedení Lesů je spojené s problematickými dražbami, sponzoringem a dokonce i s obviněním pletichy při veřejné soutěži," uvedl poslanec VV Josef Novotný, který kontrakt zároveň označil za "jasně korupční" a "další tunel, který se připravuje".
Podle něj LČR firmě surovinu nabídly za ceny, které jsou až o pětinu pod cenami běžnými na trhu. V kritizované smlouvě jsou prý navíc obsaženy "neobvyklé bonusy". Původní smlouva zajišťovala LST nákup štěpky, klestí a dalšího materiálu po těžbě dřeva ve státních lesích v Karlovarském a Plzeňském kraji. Loňský dodatek pak jejich území působnosti rozšiřuje ještě na Jihlavsko a do středních Čech. Předsedou představenstva LST je Václav Junek, šéf někdejšího gigantu Chemapol, v němž v minulosti Sýkora také působil.
Věci veřejné v minulosti žádaly Fuksu o vysvětlení celé záležitosti, jeho odpověď je však prý neuspokojila.
Novotný s odvoláním na spornou zakázku dnes také zpochybnil schopnost státního podniku uzavírat do budoucna dlouhodobé smlouvy na lesnické práce a prodej dřeva. "S touto politikou nemůžeme souhlasit, a vyzýváme pana ministra Fuksu k razantním personálním krokům, které vrátí do Lesů ČR poctivost a zvýší věrohodnost celé vlády i jeho samotného," dodal Novotný.
Podle Novotného LČR ve srovnání se státními lesy v okolních státech hospodaří špatně. Tržby rakouských či bavorských lesů z hektaru obhospodařované plochy jsou až desetkrát vyšší, uvedl.