Přeměnit se hodlá všech devět tuzemských penzijních fondů

Ekonomika
13. 4. 2012 16:32
Na lepší důchod si v penzijních fondech spoří 4,6 milionu Čechů (ilustrační foto).
Na lepší důchod si v penzijních fondech spoří 4,6 milionu Čechů (ilustrační foto).

Celkem osm z devíti tuzemských penzijních fondů potvrdilo definitivně svou účast v důchodové reformě. Pouze penzijní fond Axa ještě čeká na souhlas mateřské skupiny.

"Stále ještě nemáme rozhodnutí z Paříže. Do poloviny roku by se to mělo rozhodnout," sdělil Marek Zeman, mluvčí PF Axa, který patří do francouzské finanční skupiny Axa. Anketu mezi fondy provedla ČTK.

V řádném termínu do konce února podalo České národní bance žádost o povolení penzijní společnosti a k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaných fondů všech devět penzijních fondů. Penzijní společnosti budou spravovat peníze klientů v rámci takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Transformované fondy budou součástí doplňkového penzijního spoření, které vznikne ze současných penzijních fondů.

Z dalších finančních skupin chystá vznik penzijní společnosti a transformovaných fondů  společnost Conseq a Raiffeisenbank. "Pracujeme na vytvoření vlastní penzijní společnosti, chceme se podílet jak na novém, tak na stávajícím pilíři penzijního připojištění. Během několika týdnů bychom rádi podali na ČNB žádost o licenci pro nově zřízenou penzijní společnost," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

V souvislosti s důchodovou reformou zakládá penzijní společnost jako první nebankovní firma v ČR společnost Conseq. Její penzijní společnost zahájí činnost v příštím roce a nabídne hned několik strategií spoření - od konzervativní až po velmi dynamickou, upozornil Tomáš Vystrčil, výkonný ředitel Conseq Investment Management.

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Do transformovaných fondů budou automaticky převedeni všichni současní klienti penzijních fondů, ale praktický dopad na jejich spoření bude jen formální.

Pro klienty se prakticky nic nemění, naspořené peníze budou převedeny v plné výši, nemění se způsob placení příspěvků ani pravidla pro připisování výnosů.

Klienti současných penzijních fondů mohli do 28. února rovněž ještě změnit fond tak, aby jim zůstaly zachovány současné podmínky. Nově uzavřené smlouvy do současného systému penzijního připojištění bude možné uzavřít do 30. listopadu 2012, pak budou noví klienti vstupovat již do transformovaných fondů.

Současný systém penzijních fondů bude od ledna příštího roku platit jen pro nynější účastníky. Nové fondy už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabídnou i odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Koncem roku 2011 měly všechny penzijní fondy celkem 4,6 milionu klientů. Do systému dobrovolného penzijního připojištění je tak nyní zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ