Kvůli plánovanému sjednocení daně z přidané hodnoty (DPH) na devatenáct procent by mohlo vbrzku nastat výrazné zdražení třetiny všech běžně kupovaných věcí. Změnu by citelně pocítili všichni.
Plány sjednotit sazbu DPH na devatenácti procentech, jak to navrhuje tzv. Bezděkova komise, která připravuje penzijní reformu, připustil lídr občanských demokratů Petr Nečas. V rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že je ochoten uvažovat o sblížení nebo sjednocení sazeb DPH, a to z důvodu špatné situace státního rozpočtu. Ten je za prvních pět měsíců roku ve schodku 95,4 miliardy korun. Závěry Bezděkovy komise podporují i pravděpodobní koaliční partneři občanských demokratů TOP 09 a Věci veřejné.
"Takovéto zvýšení dolní sazby DPH by mohlo zvýšit inflaci o dvě procenta," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ekonom společnosti Patria Finance David Marek. V praxi by to znamenalo zdražení potravin, léků, kultury, knih, bydlení, vody a dalších artiklů, kde je snížená sazba DPH.
ČTĚTE TAKÉ: Nečas: Daně by se mohly zvýšit. Chceme jednotnou daň z přidané hodnoty
Například kilo kmínového chleba by zdražilo z dnešních 18,50 koruny na dvacetikorunu. Čtvrtka másla, která se nyní dá pořídit za zhruba dvacet korun, by stála po zvýšení DPH na 19 procent 21,60 koruny. "Dopad by to mělo zhruba na jednu třetinu spotřebního koše," dodává Marek. To znamená, že by se zdražila jedna třetina všech běžně kupovaných věcí.
Zdražení by nejcitelněji pocítili zejména nízkopříjmové skupiny obyvatel či důchodci. Mnoho lidí, kteří již teď mají problémy s penězi vyjít, by se tak dostalo do neřešitelné situace. Obchodní řetězce by však nemusely celé zvýšení do svých cen promítat kvůli vysoké konkurenci.
Sjednocení sazby DPH na devatenáct procent je jedním z návrhů tzv. Bezděkovy komise, podle níž provedení důchodové reformy povede k ročnímu výpadku ve státním rozpočtu ve výši více než 50 miliard korun. Stát by sjednocením sazeb DPH podle Marka získal jen přibližně dvacet miliard korun.
Skokové zvýšení dolní hranice DPH kritizuje ministr financí Eduard Janota. "Myslíte si, že je reálné v českých podmínkách z roku na rok zvednout sazbu DPH z 10 na 20 procent? Já tedy si myslím, že nikoli," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Upozornil pak na příklad Slovenska, kde dnes mají z pohledu DPH jedinou sazbu, ale zaváděli to ve třech krocích.
Foto: ČTK, www.profimedia.cz