Prodej Pilsneru Urquell se meziročně zvýšil o osm procent

Ekonomika
9. 3. 2016 21:49
Historie plzeňského Prazdroje sahá do roku 1842, kdy sládek Josef Groll uvařil pivo netradičním způsobem, čímž vznikl dnes již dobře známý ležák.
Historie plzeňského Prazdroje sahá do roku 1842, kdy sládek Josef Groll uvařil pivo netradičním způsobem, čímž vznikl dnes již dobře známý ležák.

Prodej nejznámějšího českého piva Pilsner Urquell v Česku i v zahraničí vzrostl loni meziročně o více než osm procent. Překonal tak rekord z roku 2014, kdy se poprvé dostal nad hranici dvou milionů hektolitrů. Přesný údaj o celkovém prodeji pivovar nesdělil. Prodej piva v Česku posílil o 11,5 procenta, vývoz prémiového ležáku se meziročně zvýšil o 4,5 procenta na 792 tisíc hektolitrů.

Výsledky prodejů všech piv zatím největší česká pivovarnická skupina nezveřejnila. V roce 2014 prodal Prazdroj v ČR a v cizině přes deset milionů hektolitrů všech druhů piva, meziročně o 4,5 procenta více. Šlo o největší růst za minulých pět let.

Na českém trhu podle Vladimíra Jurina z Plzeňského Prazdroje vzrostla v loňském roce poptávka po všech druzích balení; potvrzuje se zvyšující se zájem konzumentů o prémiová piva. "Potěšující je zejména sedmiprocentní růst čepovaného piva, na němž se podílejí sudy i tankové pivo. To si u spotřebitelů získává stále větší oblibu a rozšiřování tankové technologie je v Prazdroji jednou ze součástí podpory české pivní kultury," uvedl. I přes horké léto zůstal nejsilnějším prodejním měsícem prosinec, kdy spotřebitele zaujaly hlavně nové litrové lahve navržené významným českým designérem Rony Pleslem. K vysokému domácímu růstu pomohl i zvýšené spotřeba v době jarního hokejového mistrovství světa, tedy konzumace piva v hospodách při sledování přenosů i prodej plechovek s obrázky hráčů.

Dělník přidává chmel do tanku v pivovaru ve Cvikově, který je spojkou globální značky Pilsner Urquell.Z exportních zemí se tradičně nejvíce piva Pilsner Urguell prodalo v Německu, na Slovensku, v Polsku a Itálii. Přes krizi se zvýšily prodeje v Řecku, nárůst zaznamenal také export do Izraele. Poprvé v novodobé historii pronikl plzeňský ležák do Číny. Výrazně roste popularita piva v Jižní Koreji, v posledních letech se tam prodeje zvyšují každoročně o desítky procent, za loňský rok o 84 procent na 46 tisíc hl. Od roku 2011 dokonce v Soulu pořádají Pilsner Urquell Fest, obdobu oslav narozenin první uvařené várky plzeňského ležáku.

"Více než dvě třetiny exportovaného ležáku vypravujeme do zahraničí v tradičních skleněných lahvích. Dlouhodobě se nám ale daří zvyšovat podíl piva v sudech, loni vzrostl o 16 procent. Ve světě jsou dnes tisíce míst, kde si můžete vychutnat čepovaný Pilsner Urquell," řekl sládek pivovaru Václav Berka. Roste také popularita ležáku v tancích. Nejnovější Pilsner Urquell tankovna byla otevřena loni v září v Miláně, první v Itálii. Tankových hospod s ležákem Pilsner Urquell je nyní v zahraničí přes 20, nejvíce na Slovensku, v Rakousku a ve Velké Británii. V tamních osmi tankovnách se v prosinci vypilo stejné množství piva Pilsner Urquell jako v 232 britských hospodách, kde ho čepují ze sudů, uvedl Berka. K úspěšné propagaci ležáku využil Prazdroj také světovou výstavu EXPO 2015 v Miláně, kde se ležák čepoval v České hospodě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Petr David Josek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ