Registr dlužníků eviduje oznámení na šéfa Sazky Hušáka

Ekonomika
14. 2. 2011 10:20
Aleš Hušák.
Aleš Hušák.

Insolvenční rejstřík zveřejnil informaci o podání trestního oznámení na předsedu představenstva Sazky Aleše Hušáka pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku a úvěrového podvodu. Další trestní oznámení eviduje na potencionálního investora Sazky Martina Ulčáka ze společnosti E-Invest.

Ve zveřejněné informaci stojí, že trestní oznámení eviduje Centrální registr dlužníků České republiky. "V České republice může podat trestní oznámení kdokoliv na kohokoliv," reagoval mluvčí Sazky Jan Tuna.

Městský soud v Praze dostal návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou od firem podnikatele Radovana Vítka 17. ledna. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

O chystaném podání trestního oznámení ze strany CERD informoval on-line deník TÝDEN.CZ již na konci ledna. Centrální registr dlužníků (CERD) chce prověřit, zda nedošlo k porušení povinnosti při správě cizího majetku, poškození věřitelů a k podvodu či zda nebyly zkreslovány hospodářské výsledky. „Sumarizovali jsme více zpráv, ale vycházíme i z podkladů insolvenčního návrhu Radovana Vítka, který minulý pátek doplnil. Konkretizoval v něm totiž, jaký je majetek Sazky, jak je postaven, jaké jsou finanční toky," uvedl tehdy Jiří Jehlička z CERD.

První trestní oznámení, které bylo sice anonymní, ale doplněné ze strany Centrálního registru dlužníků, policie přijala na konci minulého roku. „Týkalo se ekonomické situace zmíněné společnosti. Záležitost prověřujeme," řekla TÝDNU.CZ mluvčí Policejního prezidia ČR Eva Kropáčová. Strážci zákona mají i v tomto případě prověřit, zda nedošlo k porušení povinností při správě cizího majetku či třeba zda nejde jen o řízený bankrot.

Sazka minulé pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky.

Svazy mají za půjčku ručit akciemi Sazky. Pokud by ovšem výnosy v období 15 let nestačily na splácení úvěru, podíly svazů v Sazce získá Penta s E-Investem. Dohoda o vstupu by měla platit právě 15 let a investoři v ní garantovali pro sportovní svazy roční příspěvek 200 milionů korun.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, většinový podíl má ČSTV.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ