Placení pomocí mobilního telefonu se stává realitou. V ČR pomalu končí pilotní projekt, který ve vybraných prodejnách umožnil zákazníkům platit nákupy mobilním telefonem. A lidé si nové vymoženosti chválí, fronty na pokladnách jsou mnohem menší. Jaké jsou výhody a nevýhody bezkontaktních plateb? Jak vše probíhá a co je k tomu třeba?
Představte si, že si vyrazíte do kina. Po nástupu do MHD si koupíte lístek, před kinem se stavíte pro lahev vody v supermarketu a v kině si na pokladně vyzvednete vstupenky. To vše pak zaplatíte pouze přiložením svého telefonu k terminálu. Peněženku můžete s klidem nechat doma. Podobný scénář je v ČR otázkou velmi blízké budoucnosti. Na projektu spolupracuje celkem pět partnerů: VISA Europe, Globus, Telefónica O2, Citibank a Komerční banka.
Platba bezkontaktní technologií se příliš neliší od klasického placení platebními kartami. Vkládání platební karty do útrob platebního terminálu pouze nahrazuje přiložení telefonu nebo speciální bezkontaktní karty k terminálu.
"Starý terminál má pinpad, kde se zadává ručně kód, nový platební terminál je schopen číst bezkontaktní karty nebo komunikovat se SIM kartou mobilů. Telefony musejí podporovat platby pomocí NFC (near field communication). V mobilu je nahraná aplikace O2 wallet od společnosti Telefónica a musí tam být právě podpora NFC," říká Martin Böhm ze správy pokladního systému společnosti Globus.
Poté nastane jeden ze dvou scénářů v závislosti na výši platby:
Platba do 500 korun
Po namarkování částky pouze přiložíte telefon k terminálu. Vzdálenost by neměla být větší než tři centimetry. Na telefonu se poté pustí aplikace a objeví doklad o koupi a zaplacené částce. "Celý proces je otázkou vteřiny, časová úspora u platby pod 500 korun, kde se nic nezadává, je teoreticky na čtvrtinové době proti platbě hotovostí," říká Miroslav Exner, vedoucí odboru IT společnosti Globus.
Platba nad 500 korun
Probíhá úplně stejně, s jediným rozdílem. Při nákupu za více než 500 korun se na obrazovce mobilu spustí aplikace, která po vás bude chtít zadat čtyřmístný passcode (něco jako PIN kód). Po zadání kódu je třeba telefon přiložit opět k terminálu pro dokončení transakce. Zákazník se o proběhlé platbě dozví jednak na displeji telefonu stejně jako u platby platební kartou, jednak transakci uvidí v elektronickém bankovnictví, případně mu na mobilní telefon přijde standardní oznámení o provedené transakci (SMS, e-mail).
Placení pomocí NFC si však budou moci dopřát také majitelé telefonů, které tento čip neobsahují. Umožní to speciální NFC microSD karta, která obsahuje vše potřebné k provedení bezkontaktní platby.
Bezpečnost především
České zákazníky bude především zajímat bezpečnost celého procesu placení a případné možnosti zneužití. Jak postupovat při ztrátě telefonu, kam zavolat pro blokaci karty? K tomu říká Marcel Gajdoš z VISA Europe, který se stará o růst a rozvojové trhy:
"Závisí na tom, jak se dohodne operátor s bankou. Při použití SD karty bude třeba zavolat do banky, jinak při NFC lze i operátorovi. Banka zablokuje aplikaci v telefonu. Mobilní operátor nemá přístup na to úložisko dat, jen pronajímá prostor na SIM kartě, ale ta samotná aplikace je uzavřená pro mobilního operátora."
"Pokud vám někdo s ukradeným telefonem udělá několik transakcí do 500 korun, je tam čítač, momentálně je to pět operací, které lze udělat bez zadání kódu při platbě do 500 Kč, pokud to člověk nestihne zablokovat, může tak přijít maximálně o 2500 korun, což je podobné riziko, jako kdyby člověk ztratil peněženku," uvádí Miroslav Exner. Počet takových transakcí se ovšem může měnit v závislosti na bance. Aby si zloději nemohli tipnout, kolik transakcí vlastně můžou zkusit.
Dalším bezpečnostním prvkem je, že v telefonu si ty platby můžete vypnout. Když nechcete platit bez zadání pass kódu, tak vypnete na svém mobilu automatiku a pak to u každé platby bude chtít kód. Nebezpečí, že při průchodu kolem terminálu se něco lidem odečte, také nehrozí, neboť telefon či kartu je třeba přiložit na 3-5 centimetrů, aby se aktivovalo elektrické pole a ten zakódovaný signál se přenesl.