Rodina Komárků podepsala smlouvu o rozdělení impéria
29.04.2010 09:40
Rodina Komárků, která vlastní průmyslovo-ropný holding KKCG, ve středu podepsala smlouvu o rozdělení majetku. Dlouho připravovaná smlouva by měla ukončit spory v rodině, která ve svých více než dvou desítkách firem zaměstnává na 6,5 tisíce lidí.
O podpisu očekávané dohody informoval server iDnes.cz. "Je to interní záležitost, nebudeme se k tomu nijak vyjadřovat," uvedl mluvčí KKCG Daniel Plovajko.
Dohoda má vstoupit v platnost za dva týdny. Do té doby zřejmě budou ještě probíhat změny v holdingu. Na příští týden jsou například naplánovány valné hromady některých společností nynější skupiny.
Majetek se má podle dohody rozdělit tak, že strojírenská část připadne Karlu Komárkovi staršímu, Jitce Komárkové a Františku Komárkovi. Ti tak získají strojírenské firmy Bonatrans, ŽDB a Kovosvit. Zbylá část skupiny zabývající se těžbou ropy a plynu či financemi připadne Karlu Komárkovi mladšímu. Ovládne tak Moravské naftové doly, zásobník plynu Uhřice, mediální vydavatelství Stanford, finanční skupiny Atlantik či cestovní kancelář Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Lichtenštejnská firma má převzít Komárkovu KKCG
Podle iDnes Komárkovi zároveň do poloviny roku vypořádají zahraniční spoluakcionáře, německý E.ON a slovenský SPP. První dostane peníze, druhý firmu SPP Bohemia, jíž patří zásobník plynu a minoritní podíly tří regionálních plynáren.
Rozpad asi nejznámější podnikatelské rodiny v zemi je přímým důsledkem obchodní války se zahraničními partnery, kterými jsou SPP a E.ON Ruhrgas. S nimi vedli Komárkovi desítky soudních sporů o vliv ve společných firmách, kterými jsou SPP Bohemia a Moravské naftové doly. Vleklé právní tahanice ale ztěžovaly chod firem. Ukončení soudních sporů by tak Komárkovi umožnilo naplno rozjet energetický byznys.
Důvodem dělení skupiny, jejíž hodnota překračuje třicet miliard korun, je právě dohoda se spoluakcionáři některých částí holdingu. Spory vypukly kolem roku 2005, když Němci a Slováci, jejichž zájmem je hlavně prodej zemního plynu, začali pochybovat o investicích, které Komárkovi dávali do těžby ropy či plynu v cizině. Začali za miliardy nakupovat průzkumné těžební licence v Pákistánu, Jemenu či Rumunsku.
Skupina KKCG už oznámila antimonopolnímu úřadu zájem zcela ovládnout Moravské naftové doly (MND), které spoluvlastnila s německým E.ON a Slovenským plynárenským průmyslem. Pokud transakci úřad schválí, akcionáři z Německa a Slovenska z největší těžařské firmy odejdou.
Foto: Archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.