Nejnovější údaje o vývoji inflace potvrzují správnost rozhodnutí České národní banky (ČNB) oslabit intervencemi domácí měnu. Guvernér Miroslav Singer to řekl na konferenci v Ostravě. Uvedl, že v současnosti není zapotřebí politiku banky měnit a že kurz koruny nyní odpovídá dvouprocentnímu nárůstu cen, tedy inflačnímu cíli ČNB. Singer řekl, že nyní neočekává výraznější posílení kurzu koruny po ukončení devizových intervencí.
"Údaje jsou v podstatě v souladu s naším očekáváním. Ukazují, že bez toho podzimního opatření by ekonomika v tuto chvíli mířila velmi hluboko do deflačního pásma. Současně ukazují, že žádné dramatické úhrnné cenové růsty se samozřejmě nekonají," řekl Singer.
Statistický úřad oznámil, že meziroční inflace se v lednu propadla na 0,2 procenta z prosincových 1,4 procenta. Je to nejnižší růst spotřebitelských cen od října 2009.
Představitelé ČNB si podle guvernéra byli vědomi, že čísla budou na konci roku blízko nuly. "Dokonce si umíme představit, protože ty meziměsíční údaje hodně lítají, že se ještě můžou dotknout nuly, můžou být pod, ale to opatření se už současně začíná promítat do jiných cenových okruhů," řekl Singer.
Znamená to podle něj velmi přijatelnou míru jistoty, že ekonomika v deflačním pásmu nezůstane dost dlouho na to, aby se uskutečnily negativní jevy, které delší pobyt v deflaci přináší, tedy propady mezd, propady zaměstnanosti, propady příjmu rozpočtu a s tím související hledání úspor na důchodech, na dávkách nebo naopak získání příjmu z dalších daní. "V tuto chvíli musím říct, že od toho listopadu jsme neviděli nějaký ekonomický údaj, který by nás nějakým způsobem překvapil, snad s výjimkou prvních údajů o HDP, které vypadaly velmi špatně. Ale ty pak byly revidovány směrem nahoru blíž k našemu očekávání," řekl Singer.
"Nemám důvod si myslet nic jiného, než co uvádí prognóza. A tam je nárůst slabý, protože pro větší není důvod. Kurz odpovídá nyní dvouprocentnímu růstu cen. To by mělo ten exit činit mnohem hladším," uvedl Singer k případnému ukončení devizových intervencí. Jejich ukončení ovšem nespecifikoval. Z prognózy ČNB vyplývá, že by mohly být intervence ukončeny na počátku příštího roku. Bankovní rada pak podle svého prohlášení z minulého týdne předpokládá udržování závazku držet kurz poblíž 27 korun za euro "přinejmenším do začátku roku 2015". Kurz koruny se v současnosti pohybuje kolem 27,50 koruny za euro.
Singer k tomu poznamenal, že intervence přesvědčily trh, že to s dalšími kroky v měnové politice, jako bylo oslabení koruny, ČNB myslí vážně. Mimo jiné o tom podle něj svědčí i to, že ČNB intervenovala jen prvních několik dnů po zahájení intervencí a od té doby se kurz drží na úrovni nad 27 Kč/EUR bez zásahu ČNB na trhu. Centrální banka na možnost devizových intervencí upozorňovala prakticky celý loňský rok, nakonec k nim přistoupila na počátku listopadu.
ČNB oslabila korunu vůči euru zhruba o sedm procent, aby odvrátila hrozbu deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen.