Sokolovská uhelná <span>omezuje těžbu,</span> trh přebírá konkurence

Ekonomika
18. 11. 2009 09:50
Společnost snížila těžbu z loňských 10,5 milionu tun na 8,5 milionu.
Společnost snížila těžbu z loňských 10,5 milionu tun na 8,5 milionu.

Společnost snížila těžbu z loňských 10,5 milionu tun na 8,5 milionu.Sokolovská uhelná začala omezovat těžbu a výrazně snížila dodávky do uhelných skladů, aby jí zásoby uhlí vydržely co nejdéle. Letos ukončila výrobu tříděného uhlí a v roce 2010 to samé čeká brikety. Trh s hnědým uhlím pro menší spotřebitele proto začínají přebírat Czech Coal a Severočeské doly, jež nahrazují výpadek dodávek od SU. Jejich uhlí je ale dražší, uvádí dnešní Hospodářské noviny.

Sokolovská uhelná letos snížila těžbu z loňských 10,5 milionu tun na letošních 8,5 milionu, aby jí zásoby uhlí vydržely do roku 2030. "Kdybychom těžili stále stejným tempem, uhlí nám dojde po roce 2020. To by bylo špatné pro region kvůli zaměstnanosti i dodávkám tepla, které se z našeho uhlí vyrábí," uvedl ředitel a spoluvlastník SU František Štěpánek.

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ a Czech Coal: Spor o uhlí ještě není vyřešen

Severočeské uhlí je ale dražší, za metrák mosteckého uhlí zaplatí zákazník 300 korun, o 50 korun více než stálo uhlí sokolovské. Czech Coal, stejně jako jednička trhu Severočeské doly ze skupiny ČEZ, mají uhlí zatím dost. Větší těžaři útlum těžby na Sokolovsku uvítali.

"Jsme schopni částečně reagovat na zvýšenou poptávku," uvedla mluvčí Czech Coalu Liběna Novotná. "Máme tříděného uhlí dost, výpadek umíme nahradit. A pomáhá nám to posílit na trhu," podotkl Vladimír Budinský ze Severočeských dolů.

Metrák mosteckého uhlí stojí 300 korun, o 50 korun více sokolovské.Starost o uhlí si pomalu začínají dělat velcí odběratelé, hlavně teplárny. Řadě z nich letos či napřesrok končí dlouhodobé smlouvy a těžaři jim je kvůli tenčícím se zásobám nechtějí obnovovat.

"Letos nám končí desetiletý kontrakt na uhlí ze Sokolova, dál jsme dostali kontrakt jen na rok," uvedl šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Těžaři, ale i část obchodníků s uhlím varují, že nejpozději kolem roku 2013 vypukne skutečná nouze o uhlí, protože dodávky začne kvůli tenčícím se zásobám snižovat i Czech Coal.

ČTĚTE TAKÉ: Hnědého uhlí se v EU těží víc. Kromě Česka

"Nebudou-li prolomeny územní limity, začne uhlí na trhu skutečně chybět v roce 2012," poznamenal spolumajitel firmy Petr Pudil. Cena energetického uhlí roste, některé teplárny jsou podle Pudila ochotné platit až dvojnásobek dosavadních cen.

Náhrada tuzemského uhlí dovozem je problematická. Import z Ruska nebo Polska zkoušela například firma Carbounion Praha. Moc se to neosvědčilo. "Polské uhlí vyžaduje další úpravy, na dodávky z Ruska není v požadovaných množstvích do budoucna stoprocentní spolehnutí," uvedl šéf firmy Petr Paukner.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ